Tablica powstała z okazji Jubileuszu Stulecia PTB
|||

Jubileusz Stulecia Polskiego Towarzystwa Botanicznego

Szanowni Państwo,

Dzisiaj świętujemy Jubileusz Stulecia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Ta rocznicowa uroczystość, której celem jest godne upamiętnienie oraz upowszechnienie dokonań i aspiracji polskich botaników została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do celebrowania tej pięknej i podniosłej chwili, którą docenił Senat RP ustanawiając w specjalnej uchwale rok 2022 Rokiem Botaniki. Dzięki temu zyskaliśmy niepowtarzalną szansę rozbudzenia społecznej wrażliwości na piękno i walory otaczającej nas przyrody oraz propagowania wiedzy o roli jaką pełni ona w życiu człowieka, rozwoju gospodarczym kraju i Ziemi jako planety. Jest to również wyjątkowe wsparcie dla nas samych – członków Towarzystwa. Podążając ścieżką kariery naukowej i próbując nadążyć za nieustającymi reformami nauki polskiej, często gasimy w sobie chęć realizowania społecznych inicjatyw. A są one niezwykle cenne. Przynoszą bowiem korzyść społeczeństwu, nauce i nam samym.

Niech dzisiejsze uroczystości rozpoczęte w murach Uniwersytetu Warszawskiego, w Auli im. Adama Mickiewicza przeniosą nas w klimat sprzed 10 dekad, kiedy to grupa około 100 wybitnych naukowców doprowadziła (mimo wielu przeciwności losu) do urzeczywistnienia postulatu botaników i formalnego zawiązania ogólnopolskiej, naukowej organizacji o profilu botanicznym. W popołudniowych świętowaniach jubileuszu przeniesiemy się na łono przyrody, do Ogrodu Botanicznego UW. Z tym miejscem, za sprawą pierwszego Prezesa, prof. Bolesława Hryniewieckiego, nasze Towarzystwo jest trwale związane od początku swojego istnienia siedzibą i biblioteką.

Na specjalną uwagę zasługuje podniosła chwila, którą mieliśmy przyjemność przeżyć w dniu wczorajszym. Członkowie Walnego Zgromadzenia Delegatów reprezentujący niemalże tysięczną społeczność Towarzystwa, odsłonili głaz dedykowany pamięci wybitnych botaników krakowskich, lwowskich, poznańskich, warszawskich i wileńskich, którzy przyczynili się do powstania Towarzystwa. To oni zbudowali stabilne fundamenty, na których przez kolejne dekady tworzymy historię Polskiego Towarzystwa Botanicznego; wytyczyli ścieżkę, którą podążamy do dzisiaj; nawiązali ponadpokoleniową więź, którą pielęgnujemy. Tę spuściznę jesteśmy w obowiązku przekazać następnym pokoleniom botaników. Odsłonięcia dokonaliśmy w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie, o powstanie którego już przed II wojną światową zabiegali członkowie naszego Towarzystwa. Głaz jest więc hołdem dla Założycieli Polskiego Towarzystwa Botanicznego, zaś miejsce, w którym stoi jest wyrazem wdzięczności dla jego członków. Zostało ono nazwane „Skwerem Stulecia Polskiego Towarzystwa Botanicznego”.

Życzę Państwu, by obchody jubileuszu stulecia przyniosły wiele dobrych doznań, obudziły wspomnienia, zachęciły do działania i snucia planów na przyszłość, tę bliższą i tę dalszą. Życzę, by obecni tu przedstawiciele najmłodszego pokolenia botaników w pełni wykorzystali daną im szansę poznania wybitnych członków honorowych PTB, których dorobek naukowy jest chlubą polskiej i ważnym elementem światowej nauki, i którzy swoimi działaniami przysłużyli się Towarzystwu.

Mam zaszczyt i ogromną przyjemność ogłosić uroczystości jubileuszowe za otwarte.

Prezes Polskiego Towarzystwa Botanicznego
Prof. dr hab. Anna Mikuła