Dotacje ze środków państwowych i funduszy celowych
Projekt MONOG/SN/0217/2024/02 został dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu Doskonała nauka II
Nazwa programu: Doskonała Nauka II
Nazwa i moduł wniosku: Wsparcie monografii naukowych
Nazwa zadania: Wydanie monografii pt. „Vegetation diversity of Tajikistan and adjacent areas”
Wartość dofinansowania z MNiSW 80 000 zł, całkowita wartość projektu: 91 000 zł
Opis zadania: Celem zadania jest wydanie w postaci elektronicznej i drukowanej monografii naukowej pt. „Vegetation diversity of Tajikistan and adjacent areas”, przygotowanej pod redakcją profesorów Arkadiusza Nowaka i Marcina Nobisa. Praca ukaże się jako 111 wolumin wydawnictwa zwartego Polskiego Towarzystwa Botanicznego zatytułowanego Monographiae Botanicae, wydawanego cyklicznie od 1953 roku.
Monografia jest efektem 19 lat badań, w ramach których zrealizowano prawie 60 wypraw badawczych do Tadżykistanu, Kirgistanu, Uzbekistanu i Kazachstanu. Stanowi wyjątkowe, obszerne i kompleksowe dzieło opisujące zróżnicowanie roślinności ważnego z punktu widzenia ekologii, historii szaty roślinnej i ochrony przyrody obszaru. Dzieło to jest pierwszym tego typu opracowaniem dla obszaru Azji Środkowej i Azji Centralnej.
Zadanie finansowane w ramach umowy MONOG/SN/0207/2023/01 ze środków Ministra Edukacji i Nauki
Nazwa programu: Doskonała Nauka II
Nazwa i moduł wniosku: Wsparcie monografii naukowych
Nazwa zadania: „Lykopodiofity Polski – Lycopodiales, Selaginellales, Isoetales”
Wartość dofinansowania z MEiN 30 800 zł całkowita wartość projektu: 34 300 zł
Opis zadania: Celem zadania było wydanie dzieła pt. „Lykopodiofity Polski – Lycopodiales, Selaginellales, Isoetales”, w postaci elektronicznej monografii naukowej pod redakcją dr Ewy Szczęśniak, dr hab. Edyty Goli, prof. UWr oraz prof. dr hab. Elżbiety Zenkteler. Opracowanie ukazało się jako 110 wolumin wydawnictwa zwartego Polskiego Towarzystwa Botanicznego zatytułowanego Monographiae Botanicae, wydawanego cyklicznie od 1953 roku.
Monografia przedstawia aktualny stan badań nad lykopodiofitami (najstarszą współcześnie istniejącą linią roślin waskularnych) i stanowi obszerne kompendium wiedzy na ich temat. Wprowadza nowoczesne ujęcie systematyki Lycopodiopsida (do tej pory nieaktualizowanej w opracowaniach polskich) oraz aktualne dane o ich biologii i biochemii. Szczegółowe opracowania obejmują zaktualizowaną listę notowanych w Polsce taksonów rodzimych, w tym 8 gatunków, 2 podgatunki i 3 mieszańce widłaków jednakozarodnikowych (Lycopodiales), 2 gatunki widliczek (Selaginellales) i 2 gatunki poryblinów (Isoëtales), a także 2 gatunki obcych widliczek notowanych w Polsce oraz 2 gatunki ulegające naturalizacji w krajach ościennych, których wystąpienie w Polsce jest prawdopodobne. Monografia zawiera oryginalne klucze umożliwiające identyfikację lykopodiofitów, szczegółowe opisy morfologiczne, dane dotyczące biologii, uwarunkowań siedliskowych, ekologii oraz fitocenoz, w których występują, analizę rozmieszczenia na świecie i w Polsce, informacje dotyczące metabolitów wtórnych, które są obecnie obiektem intensywnych badań, a także zastosowań lykopodiofitów w tradycji ludowej oraz współczesnej medycynie. Ponadto w opracowaniu przedstawiono informacje o zagrożeniach gatunków i ich ochronie prawnej w Polsce. Przedstawiona synteza wyników dotychczasowych badań może posłużyć geobotanikom i taksonomiom roślin jako punkt odniesienia i inspiracja do dalszych analiz.
Zadanie finansowane w ramach umowy MONOG/SN/0198/2023/01 ze środków Ministra Edukacji i Nauki
Nazwa programu: Doskonała Nauka II
Nazwa i moduł wniosku: Wsparcie monografii naukowych
Nazwa zadania: „Śladami Mistrzów – miejsca fascynacji Prekursorów polskiej geobotaniki”
Wartość dofinansowania z MEiN: 60 000 zł; całkowita wartość projektu: 108 000 zł
Opis zadania: Celem zadania było wydanie monografii pt. „Śladami Mistrzów – miejsca fascynacji Prekursorów polskiej geobotaniki”, pod redakcją dr. Artura Obidzińskiego. Opracowanie jest poświęcone dziedzictwu przyrodniczemu i historii odkryć polskiej geobotaniki. Ideą było przywołanie miejsc, które dostrzeżono i opisano na terenie Polski w ujęciu historycznym (tj. począwszy od połowy XVIII w.). Wiele z nich, ze względu na swoje walory, do tej pory przyciąga kolejne pokolenia badaczy. Historia uwzględnionych w książce obiektów przyrodniczych pozwala opowiedzieć o wielu okresach badań i o kolejnych pokoleniach botaników zarówno polskiego, jak i obcego pochodzenia, działających na ziemiach polskich.
Opracowanie o objętości 761 stron liczy 100 rozdziałów tematycznych i jest ilustrowane ponad 500 ilustracjami obejmującymi najdawniejsze krajobrazy obiektów, wizerunki ich najważniejszych badaczy, strony najdawniejszych publikacji, map oraz fotografie obrazu współczesnego i wyjątkowych roślin. Książka jest podzielona na 13 działów w przybliżeniu odpowiadających regionom fizycznogeograficznym i jednocześnie terenom eksploracji poszczególnych oddziałów regionalnych PTB. Opracowanie powstało dzięki zaangażowaniu ponad 130 autorów, reprezentujących blisko 30 instytucji badawczych z około 20 ośrodków naukowych całej Polski, specjalistów – naukowców prowadzących badania geobotaniczne, a także przedstawicieli innych instytucji związanych z ochroną lub zarządzaniem opisywanymi obiektami przyrodniczymi. Monografia poszerza wiedzę nie tylko botaniczną, ale również geograficzną, geobotaniczną i historyczną. Ważnym efektem jej przygotowania jest odszukanie, zestawienie, zabezpieczenie i przekazanie wiedzy o historii badań geobotanicznych prowadzonych na ziemiach polskich oraz o pionierach tych badań, którzy dzisiaj uznawani się za mistrzów rozwoju polskiej szkoły geobotanicznej.
Zadanie finansowane w ramach umowy KONF/SN/0443/2023/01 ze środków Ministra Edukacji i Nauki
Nazwa programu: Doskonała Nauka II
Nazwa i moduł wniosku: Wsparcie konferencji naukowych
Nazwa zadania: „XVI Ogólnopolska Konferencja Kultur In Vitro i Biotechnologii Roślin”
Wartość dofinansowania z MEiN: 143 900 zł; całkowita wartość projektu: 182 300 zł
Opis zadania: Zadanie obejmuje zorganizowanie „XVI Ogólnopolskiej Konferencji Kultur In Vitro i Biotechnologii Roślin”, która odbędzie się w dniach od 23 do 25 września 2024 r. w Krakowie, w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja. Jest to konferencja naukowa o ogólnopolskim zasięgu, organizowana cyklicznie od 1974 roku. Konferencja skierowana jest do ogólnopolskiego środowiska naukowców, studentów i doktorantów zajmujących się roślinnymi kulturami in vitro i biotechnologią roślin, a także do przedstawicieli szeroko pojętej branży narodowej gospodarki przemysłowej zajmującej się biotechnologią roślin, w tym takimi aspektami jak: mikropropagacja, farmaceutyki i leki roślinne, fitokosmetyki. Konfrontacja przedstawicieli świata nauki i sektora przemysłu podczas konferencji umożliwi nawiązanie współpracy w aspekcie aplikacyjnego wykorzystania wyników badań naukowych.
Zadanie finansowane w ramach umowy KONF/SN/0442/2023/01 ze środków Ministra Edukacji i Nauki
Nazwa programu: Doskonała Nauka II
Nazwa i moduł wniosku: Wsparcie konferencji naukowych
Nazwa zadania: „60 Zjazd Polskiego Towarzystwa Botanicznego”
Wartość dofinansowania z MEiN: 250 000 zł; całkowita wartość projektu: 434 350 zł
Opis zadania: Celem zadania jest zorganizowanie 60 Zjazdu Polskiego Towarzystwa Botanicznego, który odbędzie się w Katowicach w roku 2025. Celem organizacji 60. Zjazdu PTB jest stworzenie dogodnej płaszczyzny do wymiany myśli naukowej, prowadzenia dyskusji nad aktualnymi problemami badawczymi oraz kierunkami dalszego rozwoju botaniki w Polsce. Ważnym celem jest także nawiązanie i poszerzenie współpracy interdyscyplinarnej i międzyśrodowiskowej, a także popularyzacja osiągnięć i opinii polskich naukowców w zakresie omawianej problematyki.
Zadanie finansowane w ramach umowy DNK/SP/512054/2021 ze środków Ministra Edukacji i Nauki
Nazwa programu: Program Społeczna Odpowiedzialność Nauki / Doskonała Nauka
Nazwa i moduł wniosku: Doskonała nauka – Wsparcie konferencji naukowych
Nazwa zadania: LIX Zjazd w Stulecie Polskiego Towarzystwa Botanicznego Amor plantarum nos unit – Łączy nas umiłowanie roślin
Wartość dofinansowania z MEiN: 270 490 zł; wartość całkowita zadania: 532 490 zł
Opis zadania:
Zadanie obejmuje zorganizowanie ogólnopolskiej konferencji pt. LIX Zjazd Polskiego Towarzystwa Botanicznego „Łączy nas umiłowanie roślin”, której tematyka jest poświęcona upowszechnianiu najnowszych badań naukowych z zakresu szeroko rozumianej botaniki. Z uwagi na przypadający w 2022 r. Jubileusz Stulecia PTB, Zjazd będzie miał uroczysty charakter, stąd został podzielony na trzy części, obejmujące:
- uroczyste obchody Jubileuszu upamiętniające intelektualną wartość i społeczny entuzjazm zaszczepiony nam przez Członków-Założycieli,
- sesje naukowe, podczas których zostaną przedyskutowane aktualne nurty badawcze i osiągnięcia w różnych specjalnościach botaniki, reprezentowanych przez 15 sekcji działających w obrębie Towarzystwa,
- warsztaty terenowe, służące zapoznaniu uczestników z roślinnością wybranych miejsc o szczególnych walorach florystycznych.
Zadanie finansowane w ramach umowy DNM/SP/546306/2022 ze środków Ministra Edukacji i Naukii
Nazwa programu: Społeczna Odpowiedzialność Nauki / Doskonała Nauka
Nazwa i moduł wniosku: Doskonała nauka – Wsparcie monografii naukowych
Nazwa zadania: „Polskie Towarzystwo Botaniczne w setną rocznicę powstania (1922–2022)”
Wartość dofinansowania z MEiN: 51 820 zł; całkowita wartość projektu: 81 820 zł
Opis zadania:
Celem zadania jest wydanie monografii pt. „Polskie Towarzystwo Botaniczne w setną rocznicę powstania (1922-2022)”, która poprzez pryzmat stuletniej aktywności towarzystwa naukowego – Polskiego Towarzystwa Botanicznego, przedstawia dzieje Polski w zakresie tworzenia się i rozwoju nauk botanicznych w XX i XXI wieku. Redaktorami dzieła są profesorowie: Agnieszka Mostowska, Adam Rostański i Anna Mikuła. Rezultatem przedsięwzięcia będzie wydanie dzieła skierowanego do szerokiego grona odbiorców: botaników, historyków i sympatyków botaniki.
Zadanie finansowane w ramach umowy DNM/SP/546330/2022 ze środków Ministra Edukacji i Nauki
Nazwa programu: Społeczna Odpowiedzialność Nauki / Doskonała Nauka
Nazwa i moduł wniosku: Doskonała nauka – Wsparcie monografii naukowych
Nazwa zadania: Monographiae Botanicae “Diversity and taxonomy of Telipogon (Orchidaceae) in Colombia and adjacent…”
Wartość dofinansowania z MEiN: 32 860 zł; całkowita wartość projektu: 37 560 zł
Opis zadania:
Celem zadanie jest wydanie anglojęzycznej monografii Monographiae Botanicae pt. „Diversity and taxonomy of Telipogon (Orchidaceae) in Colombia and adjacent areas”, przygotowanej przez Dariusza L. Szlachetko, Martę Kolanowską i Natalię Olędrzyńską. Monografia stanowi kompleksową rewizję taksonomiczną tropikalnego rodzaju Telipogon i prezentuje bioróżnorodność gatunkową storczykowatych. Monografia stanowi niezbędne narzędzie dla wszystkich naukowców i przyrodników zainteresowanych taksonomią storczyków i ochroną tej grupy roślin.
Zadanie finansowane w ramach umowy RCN/SP/0068/2021/1 ze środków Ministra Edukacji i Nauki
Nazwa programu: Rozwój Czasopism Naukowych
Nazwa czasopisma: Acta Societatis Botanicorum Poloniae
Wartość dofinansowania z MEiN: 120 000 zł; wartość całkowita zadania: 171 074 zł
Opis zadania:
Celem projektu jest wydanie Acta Societatis Botanicorum Poloniae (ASBP) w okresie od 27.09.2022 r. do 26.09.2024 r. na Platformie czasopism PTB. Czasopismo, wydawane od 1923 r., od 10 lat ukazuje się w trybie open access. W 2020 r., za spełnianie wysokich standardów wydawniczych w zakresie otwartego dostępu, ASBP zostało wyróżnione odznaką DOAJ Seal. Efektem planowanym do osiągnięcia jest utrzymanie i rozwijanie wypracowanych praktyk w zakresie rozpowszechniania prac publikowanych w otwartym dostępnie, spełniania etycznych standardów i innowacyjnego podejścia do publikowania wyników badań naukowych.
Zadanie finansowane w ramach umowy RCN/SP/0069/2021/1 ze środków Ministra Edukacji i Nauki
Nazwa programu: Rozwój Czasopism Naukowych
Nazwa czasopisma: Acta Agrobotanica
Wartość dofinansowania z MEiN: 80 000 zł; wartość całkowita zadania: 136 894 zł
Opis zadania:
Celem projektu jest wydanie Acta Agrobotanica (AA) w okresie od 27.09.2022 r. do 26.09.2024 r. na Platformie czasopism PTB. Czasopismo, wydawane od 1953 r., od 10 lat ukazuje się w trybie Open Access. W 2020 r., za spełnianie wysokich standardów wydawniczych w zakresie otwartego dostępu, AA zostało wyróżnione odznaką DOAJ Seal. Efektem planowanym do osiągnięcia jest utrzymanie i rozwijanie wypracowanych praktyk w zakresie rozpowszechniania prac publikowanych w otwartym dostępnie, spełniania etycznych standardów i innowacyjnego podejścia do publikowania wyników badań naukowych.
Zadanie finansowane w ramach umowy RCN/SP/0070/2021/1 ze środków Ministra Edukacji i Nauki
Nazwa programu: Rozwój Czasopism Naukowych
Nazwa czasopisma: Acta Mycologica
Wartość dofinansowania z MEiN: 80 000 zł; wartość całkowita zadania: 99 034 zł
Opis zadania:
Celem projektu jest wydanie Acta Mycologica (AM) w okresie od 27.09.2022 r. do 26.09.2024 r. na Platformie czasopism PTB. Czasopismo, wydawane od 1965 r., od 10 lat ukazuje się w trybie Open Access. W 2020 r., za spełnianie wysokich standardów wydawniczych w zakresie otwartego dostępu, AM zostało wyróżnione odznaką DOAJ Seal. Efektem planowanym do osiągnięcia jest utrzymanie i rozwijanie wypracowanych praktyk w zakresie rozpowszechniania prac publikowanych w otwartym dostępnie, spełniania etycznych standardów i innowacyjnego podejścia do publikowania wyników badań naukowych.