Oddział Gdański
Dzieje Oddziału Gdańskiego PTB są wyraźnym odbiciem powojennego rozwoju botaniki w Trójmieście. Zaczęły się w Zakładzie Botaniki Politechniki Gdańskiej (najwcześniej po wojnie uruchomionej wyższej uczelni w Gdańsku) z inicjatywy prof. Tadeusza Sulmy, którą przedstawił Zarządowi Głównemu PTB na zebraniu w dniu 12 czerwca 1952 r. Dzień ten był pierwszym dniem rozpoczynającym oficjalnie historię Oddziału Gdańskiego.
Oddział liczy obecnie 45 członków, z których większość związana jest z Uniwersytetem Gdańskim. Są to pracownicy, doktoranci i studenci należący głównie do Sekcji Geobotaniki i Ochrony Szaty Roślinnej, Sekcji Paleobotanicznej oraz Ogrodów Botanicznych i Arboretów. Ich działalność naukowa jest bardzo szeroka – od zróżnicowanych zagadnień związanych ze współczesną szatą roślinną, poprzez paleobotanikę i aeropalinologię do taksonomii molekularnej. Silną pozycję naukową ośrodek gdański w dużej mierze zawdzięcza dzięki badaniom taksonomicznym (m.in. nad storczykami w krajach tropikalnych) oraz w zakresie paleobotaniki i lichenologii. Organizacją trzech Zjazdów botanicznych i jednej konferencji naukowej członkowie Oddziału Gdańskiego istotnie wsparli jego rangę w Polsce. Ważnym aspektem ich pracy członków Oddziału są liczne działania na rzecz ochrony przyrody, a także popularyzacja wiedzy botanicznej. Na organizowanych spotkaniach naukowych prezentowane są wyniki zarówno badań własnych, jak i zapraszanych gości. Istotną rolę odgrywają także bogato ilustrowane relacje z podróży botanicznych, łączące aspekty badawcze z popularyzatorskimi.
Czytaj więcej: https://hdl.handle.net/20.500.12333/344
Przewodniczący
- dr Magdalena Lazarus, Uniwersytet Gdański
Zastępca przewodniczącego
- dr hab. Krzysztof Banaś, prof. UG, Uniwersytet Gdański
Sekretarz
- dr Sławomir Nowak, Uniwersytet Gdański
Skarbnik
- dr Joanna Święta-Musznicka, Uniwersytet Gdański
Przewodniczący
- dr hab. Monika Badura, Uniwersytet Gdański
Zastępca przewodniczącego
- prof. dr hab. Martin Kukwa, Uniwersytet Gdański
Sekretarz
- dr Renata Afranowicz-Cieślak, Uniwersytet Gdański
Uniwersytet Gdański, Wydział Biologii, Katedra Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody, Pracownia Geobotaniki i Ochrony Przyrody