|

Zaproszenie na 48. Białowieskie Seminarium Geobotaniczne

Koleżanki i Koledzy Botanicy, Geobotanicy, Ekolodzy roślin…

Zapraszamy na 48. Białowieskie Seminarium Geobotaniczne „Etyka i popularyzacja biologicznych badań naukowych” (13–15 listopada 2019 r.).

Etyka pracownika naukowego powinna opierać się na podstawowych zasadach, uznanych w naszym kręgu kulturowym za naturalne i powszechnie obowiązujące. Należą do nich poszanowanie godności człowieka oraz życia we wszystkich jego przejawach, prawdomówność, uczciwość, obowiązek przestrzegania przyjętych zobowiązań oraz uznanie prawa do wolności przekonań i prawa własności. Strażnikiem w sprawach etycznych danej osoby jest sumienie, o ile jest odpowiednio ukształtowane. Natomiast ocena faktów i czynów zewnętrznych naruszających dobra innych osób podlega osądowi wiarygodnych gremiów. Wartości etyczne, standardy rzetelności naukowej oraz dobre praktyki w nauce uwydatniają etyczną i społeczną odpowiedzialność naukowców. Naukowcy muszą być świadomi swej szczególnej odpowiedzialności względem społeczeństwa i ogółu ludzkości. (Kodeks Etyki Pracownika Naukowego, 2016, zmodyfikowane).

Potrzeba etycznego postępowania nie ogranicza się jednak wyłącznie do naszej działalności naukowej. Każde działanie, każdy wybór podlegają etycznemu osądowi. Z naszego doświadczenia wiemy, że popularyzacja wiedzy za pośrednictwem współczesnych mediów grozi świadomym lub nieświadomym naruszaniem zasad etycznych. Często wynika to nie ze złej woli naukowców czy dziennikarzy, ale z nieumiejętności przekazywania naszych odkryć w sposób jednoznaczny i zrozumiały dla pracowników mediów. Przyczyną może być też pewnego rodzaju konflikt interesów pomiędzy stronami tego procesu. Stąd uzupełnienie tematu etyki w badaniach naukowych o zagadnienia kontaktów świata nauki ze światem mediów wydaje się jak najbardziej uzasadnione.

Seminarium jak co roku odbędzie się w siedzibie Białowieskiej Stacji Geobotanicznej (ul. Sportowa 19, Białowieża). Zaczynamy we środę 13 listopada o godzinie 9:00 a kończymy w piątkowy wieczór (15 listopada). I jak co roku temat wystąpień zgłoszonych na seminarium przez uczestników może dalece odbiegać od tematu przewodniego. W zależności od liczby zgłoszonych wystąpień dwa dni Seminarium poświęcimy na dyskusje, a trzeciego dnia wybierzemy się do Puszczy. Osoby, które po trzech dniach będą nadal czuły niedosyt mogą zostać w Stacji na sobotę i niedzielę.

Koszty uczestnictwa w Seminarium ograniczają się do kosztów przejazdu, opłaty za noclegi (25–40 złotych/osobę/nocleg – w zależności od standardu pokoju) oraz wyżywienia. Koszt przerw kawowych pokrywa Białowieska Stacja Geobotaniczna. W razie konieczności/chęci rezerwacji noclegów poza Stacją ich koszt jest wyższy (często powyżej 40 zł/osobę/nocleg).

Zgłoszenia na 48. Białowieskie Seminarium Geobotaniczne (2019) prosimy przysyłać na adres Sekretariatu Białowieskiej Stacji Geobotanicznej: sekretariat.bsg[at]uw.edu.pl.

Potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia otrzymacie Państwo na przełomie października/listopada z Sekretariatu BSG.

Bardzo prosimy o przekazywanie informacji o Seminarium młodszym kolegom.

Łączymy serdeczne pozdrowienia dla wszystkich botaników, a zwłaszcza Geobotaników,

Bogdan Jaroszewicz (Białowieska Stacja Geobotaniczna UW)
Jan Holeksa (Zakład Ekologii Roślin i Ochrony Środowiska UAM)
Gabriela Woźniak (Sekcja Geobotaniki i Ochrony Szaty Roślinnej PTB)
Magdalena Żywiec (Instytut Botaniki PAN)