Dr inż. Mirosław Angielczyk
Pan doktor inż. Mirosław Angielczyk urodził się na Podlasiu, gdzie od dzieciństwa kontynuował rodzinną tradycję zbierania ziół i roślin leczniczych, wykorzystywanych w medycynie ludowej. Ukończył studia rolnicze na SGGW w Warszawie, a w roku 2015 uzyskał stopień naukowy doktora. W latach 1990. w rodzinnych Korycinach na Podlasiu założył firmę „Dary Natury”, działającą w branży zielarskiej oraz zdrowej żywności. Misja firmy to ochrona zagrożonych gatunków ziół, kultywowanie tradycyjnego zielarstwa oraz wspieranie i rozwój upraw rolnictwa ekologicznego. Pan doktor Mirosław Angielczyk jest założycielem, właścicielem i kierownikiem prywatnego ogrodu botanicznego o nazwie „Podlaski Ogród Ziołowy – Ogród Botaniczny”, który powstał w 2007 roku. W 2011 roku jego ogród uzyskał oficjalny status Ogrodu Botanicznego oraz członka Rady Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce. Ogród jest częścią stworzonego przez dr Angielczyka gospodarstwa ekologicznego, pod nazwą „Ziołowy Zakątek”. Na powierzchni prawie 20 ha skupia bogatą kulturę i tradycję Podlasia. Zebrano tu charakterystyczne dla regionu obiekty architektoniczne, przykłady miejscowego rękodzieła, prowadzona jest hodowla tradycyjnych ras zwierząt gospodarskich. W Podlaskim Ogrodzie Botanicznym gromadzone są przede wszystkim rośliny lecznicze i aromatyczne, wykorzystywane przez człowieka dawniej i obecnie w kuchni, lecznictwie, barwierstwie, budownictwie, tkactwie oraz w celach ochronnych i magii. Obecnie kolekcja liczy około 1500 taksonów, w tym 85 gatunków objętych ścisłą i 13 częściową ustawową ochroną. W 2012 roku dr Angielczyk utworzył przy Ogrodzie Botanicznym Ośrodek Edukacji Przyrodniczej zapewniający różnorodne formy aktywności, zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. Oprócz zwiedzania ogrodu i poznawania roślin zielarskich na jego terenie, organizowane są edukacyjne warsztaty ziołowe – np. warsztaty herbaciane, warsztaty zapachowe, warsztaty przyprawowe, warsztaty mydlarskie, a dla dorosłych warsztaty nalewkowe i kosmetyczne. Zwiedzający mają też możliwość poznania roślin pochodzących z okolicznej flory Podlasia oraz roślin chronionych i zagrożonych w polskiej florze. W ciągu roku przewija się tu kilkaset grup młodzieży, zwłaszcza ze szkół na terenie Podlasia, dzięki czemu poznają tradycje zielarskie ojczystego regionu. Frekwencja w Ogrodzie wynosi ok. 100 tys. zwiedzających rocznie, a w zajęciach w Ośrodku Edukacyjnym uczestniczy w ciągu roku ok. 40 tys. osób. Od czasu założenia ogród jest systematycznie wzbogacany w nowe kolekcje roślinne, a także nowe obiekty edukacyjne.
Kapituła Medalu im. Profesora Bolesława Hryniewieckiego postanowiła wyróżnić dra Mirosława Angielczyka za aktywne poszerzenie działalności edukacyjnej w latach 2019–2021. W roku 2019 powstała oranżeria prezentująca roślinność śródziemnomorską, a szczególnie rośliny użytkowe z tego obszaru. W tym czasie powstał też budynek mieszczący bogatą bibliotekę przyrodniczą udostępnianą zwiedzającym. W jednym z budynków przeniesionych z podlaskich wsi powstała nowa stała wystawa pt.: „Zioła w kulturze chrześcijańskiej”, a w leśniczówce wystawa czasowa prezentująca różnorodną tematykę botaniczną związaną ze środowiskiem leśnym, a szczególnie pożytki leśne, czyli uboczne produkty użytkowania lasu. W roku 2022 ogród czeka dalsze istotne powiększenie kolekcji, zwłaszcza roślin chronionych i zagrożonych, a także wznoszone są nowe obiekty przeznaczone do celów edukacyjnych.
Pan dr Mirosław Angielczyk nadal rozwija Podlaski Ogród Botaniczny, wzbogaca ofertę edukacyjną, proponuje nowe formy aktywności, zwłaszcza skierowane do młodzieży. Dzięki temu na wschodnich krańcach naszego kraju powstał prężnie działający ośrodek popularyzacji wiedzy botanicznej.