Dr inż. Katarzyna Marciszewska

Pani Doktor inż. Katarzyna Marciszewska z Instytutu Nauk Leśnych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie od wielu lat intensywnie angażuje się w prace Zarządu Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Jako Sekretarz Komitetu Organizacyjnego i członkini Lokalnego Komitetu Naukowego, uczestniczyła w organizacji 55. Zjazdu PTB, który odbył się w Warszawie w dniach 6–12 września 2010 roku pod hasłem Planta in vivo, in vitro et in silico. Wśród współorganizowanych przez Dr Marciszewską wydarzeń naukowych Oddziału Warszawskiego PTB wymienić można także inne konferencje naukowe: „Współczesność i przyszłość taksonomii i systematyki roślin” (7 kwietnia 2017) oraz „Leśne zbiorowiska zastępcze. Potrzeba systematyzacji dla praktyki leśnej” (20 kwietnia 2018), a także sesje terenowe: „Jodła na granicy zasięgu – nowe spojrzenie na dawny problem” (Nadleśnictwo Mińsk Mazowiecki, 25 czerwca 2016) „Roślinność warszawskiego odcinka Wisły. Od namulisk na wyspach do parków miejskich” (Warszawa, Kampinoski Park Narodowy, Jabłonna, 24 czerwca 2017), „W poszukiwaniu utraconego krajobrazu – śladami genius loci Gucina” (Warszawa, 16 września 2017). W ramach działalności popularyzatorskiej zajmuje się również koordynacją cyklicznych wydarzeń edukacyjnych, takich jak Dni SGGW, Konkurs wiedzy o Profesorze Romanie Kobendzy i Fascination of Plants Day. Dbałość Dr K. Marciszewskiej o zachowanie dziedzictwa historycznego i przyrodniczego stolicy skłoniło Ją do podjęcia próby ratowania Gucina – znajdującego się południu Warszawy założenia parkowego, wchodzącego w skład Wilanowskiego Parku Kulturowego.

Kapituła Medalu im. Profesora Bolesława Hryniewieckiego postanowiła wyróżnić Dr inż. K. Marciszewską za organizowanie działalności popularyzatorskiej w skali regionalnej i krajowej w latach 2019-2021. W tym czasie Pani Doktor pracowała przede wszystkim nad organizacją 59. Zjazdu PTB (Warszawa, 26 czerwca – 3 lipca 2022), pełniąc funkcję Wiceprezesa PTB ds. organizacji Zjazdu oraz przewodnicząc Komitetowi Organizacyjnemu Zjazdu i Zarządowi Oddziału Warszawskiego. Na dorobek Laureatki z tego okresu składa się również zorganizowanie konferencji naukowej „Rośliny i medycyna” (29 marca 2019) oraz prowadzenie posiedzeń naukowych Oddziału Warszawskiego PTB, w dobie pandemii COVID-19 odbywających się on-line. W ramach jednego z tych spotkań zainicjowany został społecznościowy projekt badawczy „Rdestowce w Warszawie”, realizowany w ramach strony internetowej Oddziału (https://pbsociety.org.pl/ind/oddzial-warszawski/reynoutria/). Jest to program typu citizen-science – forma edukacji naukowej i badań, w których naukowcy współpracują z niezwiązanymi z nauką wolontariuszami, angażując się w zwalczanie trzech inwazyjnych taksonów z rodzaju Reynoutria.

Działalność organizatorska Pani Katarzyny Marciszewskiej na rzecz Oddziału Warszawskiego PTB oraz całego Polskiego Towarzystwa Botanicznego i środowiska botaników w Polsce wciąż się rozwija i przyjmuje nowe formy, i z tego powodu zasługuje na szczególne uznanie.