Słownik Polskich Botaników

W maju 2019 r. rozesłałem do dyrektorów i kierowników wszystkich polskich instytucji związanych z botaniką oraz do przewodniczących wszystkich sekcji i oddziałów PTB informację o rozpoczęciu prac nad Słownikiem Polskich Botaników wraz z prośbą o wzięcie udziału w tych pracach. Niestety, odzew był mniej niż marny. Podczas Walnego Zebrania Delegatów podczas ostatniego Zjazdu PTB w Krakowie informowałem o Słowniku. Wtedy okazało się, że moja prośba nie jest znana członkom poszczególnych oddziałów i sekcji PTB. Dlatego poniżej ponawiam apel.

 

Polska Akademia Umiejętności przygotowuje serię dziedzinowych słowników biograficznych. Całością kieruje prof. Andrzej K. Wróblewski z Uniwersytetu Warszawskiego. Ja jestem redaktorem Słownika Polskich Botaników. W założeniach Słownik ma objąć wszystkich, a nie tylko najwybitniejszych nieżyjących botaników. Dotychczas przygotowałem przy współpracy prof. Tomasza Majewskiego listę ponad 1800 nazwisk.

Lista znajduje się pod linkiem: https://1drv.ms/w/s!AujbhNW7ENrckDLiXBX3s4EmCJFx

Proszę o sprawdzenie w zakresie swych instytucji, jak i swych specjalności i przesłanie mi informacji:

  1. które nazwiska należały usunąć, ponieważ osoba żyje lub nie zajmowała się botaniką,
  2. kogo należy dopisać.

Uzupełnienia prosiłbym o nadsyłanie na mój adres podając nazwisko i imię botanika, lata życia, specjalność, oraz imię i nazwisko oraz adres mailowy ewentualnego autora biogramu. Z autorami biogramów będą podpisywane umowy, a po napisaniu biogramów ich autorzy otrzymają honoraria.

Same biogramy nie powinny być długie (przeciętnie 1–2 strony). Chętnym prześlę jako wzór kilkanaście już napisanych biogramów zarówno botaników, jak i innych osób, które planuję uwzględnić w Słowniku, jak i wytyczne do pisania biogramu. Byłbym bardzo wdzięczny, gdyby zechcieli Państwo razem ze swymi współpracownikami pomóc w tym zbożnym dziele. Czasu jest, niestety, niewiele: najlepiej, gdybym otrzymał biogramy do końca tego 2020 roku. Mam nadzieję, że Słownik Polskich Botaników będzie godnym uczczeniem nadchodzącego stulecia Polskiego Towarzystwa Botanicznego.

Gdyby autorzy biogramów znaleźli więcej informacji, niż zmieści się w Słowniku, to zachęcam do publikacji pełnych biogramów w ramach serii “Leksykon Botaników Polskich” na łamach “Wiadomości Botanicznych”.

Służę radą i pomocą każdemu chętnemu potencjalnemu autorowi biogramu.

Prof. dr hab. Piotr Köhler

Przewodniczący Sekcji Historii Botaniki PTB

Instytut Botaniki UJ, ul. Gronostajowa 3, Kraków

e-mail: piotr.kohler@uj.edu.pl