Projekty realizowane obecnie przez PTB
|

Projekty realizowane obecnie przez PTB

Polskie Towarzystwo Botaniczne realizuje obecnie 6 projektów ze środków Ministra Edukacji i Nauki mających na celu wsparcie działalności naukowej. Ich finansowanie jest rozłożone na lata 2022-2024. Pięć projektów dotyczy działalności wydawniczej (3 czasopism ciągłych i 2 monografii), jeden wspiera organizację konferencji naukowej. Łączna kwota uzyskanego wsparcia wynosi 635 170 zł. Szczegóły poniżej.

Projekt MEiN nr DNK/SP/512054/2021

Nazwa programu: Społeczna Odpowiedzialność Nauki / Doskonała Nauka
Nazwa wniosku: Doskonała nauka – Wsparcie konferencji naukowych
Nazwa zadania: LIX Zjazd w Stulecie Polskiego Towarzystwa Botanicznego Amor plantarum nos unit – Łączy nas umiłowanie roślin
Wartość dofinansowania: 270 490 zł.

Opis zadania: Zadanie obejmuje zorganizowanie ogólnopolskiej konferencji pt. LIX Zjazd Polskiego Towarzystwa Botanicznego „Łączy nas umiłowanie roślin”, której tematyka jest poświęcona upowszechnianiu najnowszych badań naukowych z zakresu szeroko rozumianej botaniki. Z uwagi na przypadający w 2022 r. Jubileusz Stulecia PTB, Zjazd będzie miał uroczysty charakter, stąd został podzielony na trzy części, obejmujące: 1) uroczyste obchody Jubileuszu upamiętniające intelektualną wartość i społeczny entuzjazm zaszczepiony nam przez Członków-Założycieli; 2) sesje naukowe, podczas których zostaną przedyskutowane aktualne nurty badawcze i osiągnięcia w różnych specjalnościach botaniki, reprezentowanych przez 15 sekcji działających w obrębie Towarzystwa; 3) warsztaty terenowe, służące zapoznaniu uczestników z roślinnością wybranych miejsc o szczególnych walorach florystycznych.

Projekt MEiN nr DNM/SP/546306/2022

Program: Społeczna Odpowiedzialność Nauki / Doskonała Nauka
Nazwa wniosku: Doskonała nauka – Wsparcie monografii naukowych
Nazwa zadania: „Polskie Towarzystwo Botaniczne w setną rocznicę powstania (1922–2022)”
Wartość dofinansowania: 51 820 zł

Opis zadania: Celem zadania jest wydanie monografii pt. „Polskie Towarzystwo Botaniczne w setną rocznicę powstania (1922-2022)”, która poprzez pryzmat stuletniej aktywności towarzystwa naukowego – Polskiego Towarzystwa Botanicznego, przedstawia dzieje Polski w zakresie tworzenia się i rozwoju nauk botanicznych w XX i XXI wieku. Redaktorami dzieła są profesorowie: Agnieszka Mostowska, Adam Rostański i Anna Mikuła. Rezultatem przedsięwzięcia będzie wydanie dzieła skierowanego do szerokiego grona odbiorców: botaników, historyków i sympatyków botaniki.

Projekt MEiN nr DNM/SP/546330/2022

Nazwa programu: Społeczna Odpowiedzialność Nauki / Doskonała Nauka
Nazwa wniosku: Doskonała nauka – Wsparcie monografii naukowych
Nazwa zadaniaMonographiae Botanicae “Diversity and taxonomy of Telipogon (Orchidaceae) in Colombia and adjacent areas”
Wartość dofinansowania: 32 860 zł

Opis zadania: Celem zadanie jest wydanie anglojęzycznej monografii Monographiae Botanicae pt. „Diversity and taxonomy of Telipogon(Orchidaceae) in Colombia and adjacent areas”, przygotowanej przez Dariusza L. Szlachetko, Martę Kolanowską i Natalię Olędrzyńską. Monografia stanowi kompleksową rewizję taksonomiczną tropikalnego rodzaju Telipogon i prezentuje bioróżnorodność gatunkową storczykowatych. Monografia stanowi niezbędne narzędzie dla wszystkich naukowców i przyrodników zainteresowanych taksonomią storczyków i ochroną tej grupy roślin.

Projekt MEiN nr RCN/SP/0068/2021/1

Nazwa programu: Rozwój Czasopism Naukowych
Nazwa czasopismaActa Societatis Botanicorum Poloniae
Wartość dofinansowania: 120 000 zł

Opis zadania: Celem projektu jest wydanie Acta Societatis Botanicorum Poloniae (ASBP) w latach 2022–2023 na Platformie czasopism PTB. Czasopismo, wydawane od 1923 r., od 10 lat ukazuje się w trybie open access. W 2020 r., za spełnianie wysokich standardów wydawniczych w zakresie otwartego dostępu, ASBP zostało wyróżnione odznaką DOAJ Seal. Efektem planowanym do osiągnięcia jest utrzymanie i rozwijanie w latach 2022–2023 wypracowanych praktyk w zakresie rozpowszechniania prac publikowanych w otwartym dostępnie, spełniania etycznych standardów i innowacyjnego podejścia do publikowania wyników badań naukowych.

Projekt MEiN nr RCN/SP/0069/2021/1

Nazwa programu: Rozwój Czasopism Naukowych
Nazwa czasopismaActa Agrobotanica
Wartość dofinansowania: 80 000 zł

Opis zadania: Celem projektu jest wydanie Acta Agrobotanica (AA) w latach 2022–2023 na Platformie czasopism PTB. Czasopismo, wydawane od 1953 r., od 10 lat ukazuje się w trybie Open Access. W 2020 r., za spełnianie wysokich standardów wydawniczych w zakresie otwartego dostępu, AA zostało wyróżnione odznaką DOAJ Seal. Efektem planowanym do osiągnięcia jest utrzymanie i rozwijanie w latach 2022–2023 wypracowanych praktyk w zakresie rozpowszechniania prac publikowanych w otwartym dostępnie, spełniania etycznych standardów i innowacyjnego podejścia do publikowania wyników badań naukowych.

Projekt MEiN nr RCN/SP/0070/2021/1

Nazwa programu: Rozwój Czasopism Naukowych
Nazwa czasopismaActa Mycologica
Wartość dofinansowania: 80 000 zł

Opis zadania: Celem projektu jest wydanie Acta Mycologica (AM) w latach 2022–2023 na Platformie czasopism PTB. Czasopismo, wydawane od 1965 r., od 10 lat ukazuje się w trybie Open Access. W 2020 r., za spełnianie wysokich standardów wydawniczych w zakresie otwartego dostępu, AM zostało wyróżnione odznaką DOAJ Seal. Efektem planowanym do osiągnięcia jest utrzymanie i rozwijanie w latach 2022–2023 wypracowanych praktyk w zakresie rozpowszechniania prac publikowanych w otwartym dostępnie, spełniania etycznych standardów i innowacyjnego podejścia do publikowania wyników badań naukowych.