Pożegnanie Dr Marii Ziembińskiej-Tworzydło

Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu w dniu 17.10. 2022 r.

Śp. Dr Marii Ziembińskiej-Tworzydło

Wykładowcy w Zakładzie Paleontologii Instytutu Geologii Podstawowej Uniwersytetu Warszawskiego.

Paleobotaniczce, badaczce kopalnych flor trzeciorzędowych, wieloletniej członkini Sekcji Paleobotanicznej Polskiego Towarzystwa Botanicznego.

Aktywność naukowa dr Marii Ziembińskiej-Tworzydło skupiała się przede wszystkim na badaniach osadów trzeciorzędu przy zastosowaniu metod palinologicznych. Badała zespoły spor i ziaren pyłku oraz ich sukcesję z węglonośnych zagłębi w Turowie, Bełchatowie i w Wielkopolsce. Była współautorką interregionalnej korelacji sporowo-pyłkowej osadów neogenu polskiej części europejskiego basenu trzeciorzędowego. Analizowała zmiany paleoflorystyczne i paleoklimatyczne w neogenie Europy środkowowschodniej. Wprowadziła nowy podział palinostratygraficzny osadów neogenu na Niżu Polskim. Przedstawiła charakterystykę pyłkową węgli brunatnych. Znaczny udział w Jej badaniach zajmowała analiza mikrostruktury powierzchni ziaren pyłku obserwowanych w mikroskopie skaningowym. Kluczowym dziełem w dorobku dr Marii Ziembińskiej-Tworzydło było kierowanie i współtworzenie czterotomowego Atlasu neogeńskich spor i ziaren pyłku z Niżu Polskiego, zawierającego rewizję taksonomiczną i bogatą ilustrację neogeńskich sporomorf, w którym była kreatorem i współkreatorem nowych kopalnych rodzajów i gatunków ziaren pyłku. Ponadto jest autorką i współautorką przeszło czterdziestu publikacji oraz współautorką podręcznika palinologii i autorką skryptów z zakresu paleobotaniki dla studentów UW. Zasiadała w Radzie redakcyjnej Acta Palaeobotanica. Dwukrotnie (2 kadencje) zasiadała w zarządzie Sekcji Paleobotanicznej PTB.

Żegnamy wybitną specjalistkę w zakresie paleobotaniki i palinologii, a także geologii. Była osobą wyjątkowo twórczą i aktywną do ostatnich dni swojego życia. Zawsze służyła radą i pomocą wprowadzając nowych adeptów w zawiły świat paleobotaniki. Środowisko polskiej paleobotaniki poniosło dotkliwą stratę.

Członkowie i Sympatycy Sekcji Paleobotanicznej Polskiego Towarzystwa Botanicznego

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 4 listopada o godzinie 13.00 w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Warszawie, przy ul. Rakowieckiej 61.