|

Międzynarodowa konferencja naukowa “Plants, heavy metals, environment”

Plants, heavy metals, environment - logoMiędzynarodowa Konferencja Naukowa “PLANTS, HEAVY METALS, ENVIRONMENT” odbyła się w dniach 26–28 czerwca 2014 r. na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Głównymi organizatorami Konferencji był Zakład Botaniki Systematycznej, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Polskie Towarzystwo Botaniczne – Oddział Śląski. Patronat Honorowy nad Konferencją objęli: Rektor Uniwersytetu Śląskiego – prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś i Dziekan Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska – prof. dr hab. Iwona Szarejko.

Celem konferencji “PLANTS, HEAVY METALS, ENVIRONMENT” było przedstawienie najnowszych wyników prac badawczych dotyczących różnorodności, biologii i ekologii gatunków zasiedlających obszary o wysokiej zawartości metali ciężkich w podłożu, jak również przybliżenie fizjologicznych i biochemicznych aspektów funkcjonowania organizmów roślinnych w warunkach stresu środowiskowego w badaniach obszarów podlegających silnej antropopresji. Istotnym celem konferencji była analiza możliwości i perspektyw badań interdyscyplinarnych w tym zakresie, omówienie możliwości praktycznego wykorzystania nowej wiedzy w biologii stosowanej, rekultywacji i ochronie obszarów poprzemysłowych.

Celem nadrzędnym była wymiana doświadczeń i nawiązanie współpracy pomiędzy specjalistami z różnych dziedzin, których łączy świat roślin i metali – jako przedmiotu badań i zainteresowań naukowych.

W Konferencji udział wzięło 111 osób w tym 4 zaproszonych gości z zagranicy, 10 uczestników z zagranicy (Belgia, Egipt, Hiszpania, Francja, Islandia), 97 uczestników z Polski (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie; Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie; Uniwersytet Jagielloński, Kraków; Instytut Botaniki, PAN, Kraków; Uniwersytet Medyczny Warszawa; Instytut Botaniki, Uniwersytet Warszawski; Uniwersytet Przyrodniczy w Warszawie (SGGW); Uniwersytet Adama Mickiewicza, Poznań; Instytut Ochrony Roślin, Poznań; Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu; Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu; Politechnika Wrocławska; Uniwersytet Gdański; Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin; Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska, PAN, Zabrze; Uniwersytet Opolski; Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach; Śląski Uniwersytet Medyczny, Katowice oraz Wydział Nauk o Ziemi i Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego).

Podczas konferencji referaty wygłosili zaproszeni goście: Profesor Alan J. M. Baker z Uniwersytetu w Melbourne (Australia); Profesor Herman Bothe z Uniwersytetu w Kolonii (Niemcy); Profesor Majeti NV Prasad z Uniwersytet w Hyderabad (Indie); Profesor Jaco Vangronsveld z Uniwersytetu w Hasselt (Belgia). W czasie Konferencji wygłoszono 29 wykładów, w tym 4 plenarne. Zaprezentowano 71 plakatów w 2 sesjach posterowych. Istotną częścią konferencji była także sesja terenowa poświęcona problemom bioróżnorodności, ekotoksykologii, fitostabilizacji i rekultywacji obszarów poprzemysłowych związanych z wydobyciem i obróbką cynku i ołowiu na terenie Śląska i Małopolski. W czasie sesji terenowej uczestnicy mieli możliwość odwiedzenia terenów poeksploatacyjnych Olkuskiego Okręgu Rudnego, otoczenia huty cynku w Miasteczku Śląskim, a także Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, jako obiektu nierozerwalnie związanego z przemysłem wydobywczym rud srebra, cynku i ołowiu na Górnym Śląsku.

Abstrakty prezentowanych wykładów i plakatów wydano w postaci suplementu czasopisma Acta Biologica Cracoviensia series Botanica Vol. 56 suppl. 2 (http://www2.ib.uj.edu.pl/abc/index.php?d=sup_56_s2).

Więcej informacji oraz galeria z konferencji na stronie internetowej: http://www.plant-metal-environ.us.edu.pl/

Adam Rostański
Monika Jędrzejczyk-Korycińska