|

43. Białowieskie Seminarium Geobotaniczne, Białowieża, 19–22 listopada 2014

Przewodniczący Zarządu Sekcji Geobotaniki i Ochrony Szaty Roślinnej PTB prof. dr hab. Jan Holeksa oraz Kierownik Białowieskiej Stacji Geobotanicznej dr hab. Bogdan Jaroszewicz zapraszają na kolejne 43. Białowieskie Seminarium Geobotaniczne. Tegoroczne spotkanie będzie dotyczyć DYNAMIKI UKŁADÓW EKOLOGICZNYCH.

Seminarium odbędzie się w siedzibie Białowieskiej Stacji Geobotanicznej w Białowieży, przy ul. Sportowej 19. Rozpocznie się ono w środę, 19 listopada, o godzinie 9.00 i będzie trwało do piątkowego wieczoru, 21 listopada.
Osoby, które zdecydują się na przyjazd do Białowieży proszone są o kontakt z sekretarzem Sekcji Geobotaniki i Ochrony Szaty Roślinnej PTB, Panią dr hab. Magdaleną Żywiec (adres: m.zywiec@botany.pl). Koszty uczestnictwa w Seminarium ograniczają się do opłaty za noclegi. W Białowieskiej Stacji Geobotanicznej jeden nocleg kosztuje od 18 do 30 złotych. W razie większej liczby uczestników i konieczności rezerwacji noclegów poza Stacją ich koszt może być wyższy.
Ze względu na możliwości techniczne, Organizatorzy zmuszeni są do ograniczenia liczby uczestników Seminarium do około 50 osób. Jeśli okaże się, że liczba chętnych przekroczy tę liczbę, wówczas trzeba brać pod uwagę gotowość zaprezentowania własnych badań i kolejność zgłoszeń.

Powodów, żeby poświęcić więcej uwagi dynamice populacji, fitocenoz i ekosystemów jest kilka.
(1) Po pierwsze, w tym roku mija 10 lat od śmierci Profesora Bogdana Janusza Falińskiego, który znaczną część swojego naukowego życia poświęcił zrozumieniu dynamiki fitocenoz i sformułowaniu spójnej koncepcji zjawisk dynamicznych kształtujących roślinność. Osiągnięcia Profesora i spora popularność, jaką cieszą się Jego koncepcje jeszcze dzisiaj wśród polskich geobotaników zachęcają do refleksji nad nimi.
(2) Drugim powodem, dla którego proponujemy taki temat przewodni, jest burzliwy rozwój wiedzy na temat dynamiki układów ekologicznych w ostatnich dekadach. Wiedzy przybywa bardzo szybko i coraz trudniej ją ogarnąć.
(3) Po trzecie, wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że bez uwzględnienia zjawisk dynamicznych trudno zrozumieć obserwowane stany układów ekologicznych. Tymczasem wiele miejsca poświęcając opisywaniu i analizie ich chwilowych stanów, relatywnie mniejszą uwagę zwracamy w stronę ich przemian.
(4) Wreszcie, wielu z nas zadaje sobie pytanie: jak badać dynamikę układów ekologicznych opierając się na krótkotrwałych projektach, które szybko mają dostarczać wyników wartych opublikowania w renomowanych czasopismach?

Niektórym z tych ogólnych zagadnień będą poświęcone referaty wprowadzające:
(1) Prof. Jerzego Szwagrzyka pt. Struktura i dynamika lasu z perspektywy dziesięcioleci,
(2) Porf. dr hab. Jana Holeksy pt. Koncepcja zjawisk dynamicznych Profesora Falińskiego oraz wnioski płynące z niej dla współczesnych badaczy dynamiki roślinności.

Jak zawsze, w trakcie seminarium będzie przewidziany czas dla tych, którzy zechcą podzielić się swoimi bieżącymi problemami naukowymi: przedstawić wyniki najnowszych badań lub przedyskutować swoje pomysły na nowe badania. Organizatorzy proszą o zgłaszanie tematów wystąpień, które zwyczajem przyjętym na Seminarium nie będą miały żadnych ograniczeń czasowych. Szczególnie chętnie będą przyjmowane zgłoszenia wystąpień uwzględniających zjawiska dynamiczne zachodzących w świecie roślin.