SEKCJA BRIOLOGICZNA

Polskiego Towarzystwa Botanicznego

http://pbsociety.org.pl/ind/bryology/

spotkania

Warsztaty, spotkania, konferencje ico

Członkowie sekcji briologicznej od momentu jej powstania spotykali się na corocznych posiedzeniach sprawozdawczych. Idea wspólnych spotkań o charakterze mniej stacjonarnym i mniej formalnym zrodził się na zjeździe PTB w Poznaniu w 2001 roku. Od tego czasu posiedzenia i spotkania briologów mają charakter sesji terenowych o charakterze warsztatów.

W czasie ich trwania razem prowadzimy badania, dyskutujemy, wymieniamy poglądy ale także szukamy i słuchamy cennych uwag naszych mentorów. W czasie dorocznych zjazdów przedstawiamy także w formie referatów lub posterów wyniki naszych badań i wrażeń z podróży naukowych. To doskonały poligon dla młodych adeptów briologii ale także kuźnia pomysłów badawczych dla trwale zaszczepionych briologicznym bakcylem.

Do tej pory nasze spotkania odbyły się w następujących miejscach:

  1. Roztocze (2011)
  2. Wysoczyzna Polanowska (2010)
  3. Beskid Żywiecki (2009)
  4. Puszcza Notecka (2008)
  5. Welski Park Krajobrazowy (2007)
  6. Ojcowski Park Narodowy (2006)
  7. Słowiński Park Narodowy (2005)
  8. Puszcza Białowieska (2003)
  9. Karkonosze (2002)
  10. Bory Tucholskie (2001)
  1. Polesie (2023)
  2. Zakopane (2022)
  3. Chęciny (2021)
  4. Dolina Osławy (2019)
  5. Bory Dolnośląskie (2018)
  6. Puszcza Kampinoska (2017)
  7. Puszcza Romincka (2016)
  8. Góry Sanocko-Turczańskie (2015)
  9. Wyspa Wolin (2014)
  10. Dolina Biebrzy (2013)
  11. Góry Świętokrzyskie (2012)


opracowanie
Sekcja Briologiczna

Warsztaty 2023» III komunikat

XX Warsztaty Briologiczne odbędą się w dniach 13-17 września 2023 roku.

Jezioro DługieW 2023 roku po raz dwudziesty spotkamy się na warsztatach. Tym razem odwiedzimy Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie, w granicach Poleskiego Parku Narodowego. To kraina zarastających mszystym płem jezior (m.in. J.Moszne, J.Karaśne, J.Długie) będących ostoją reliktowych gatunków mchów takich jak Helodium blandowii, Meesia triquetra czy Paludella squarrosa, torfowisk niskich i przejściowych o charakterze mechowisk lub turzycowisk (Bagno Bubnów, Bagno Staw) z podobną brioflorą oraz Scorpidium scorpioides, Tomentypnum nitens, Pseudocalliergon lycopodioides i Pseudocalliergon trifarium, a także torfowisk wysokich (Durne Bagno). Scoripdium scorpioidesWspomniane powyżej obiekty otoczone są często brzezinami bagiennymi i olsami, a to siedliska również preferowane przez mchy i wątrobowce.

Bagno BubnówPierwsze dane o występowaniu mszaków na tym terenie pochodzą z 1892 roku (Kwieciński), ale do znacznego poszerzenia wiedzy o występowaniu mchów i wątrobowców na terenie Parku przyczynił się profesor Kazimierz Karczmarz, publikując szereg prac w latach 70. XX wieku. Ponieważ obszary wodno-błotne podlegają w ostatnich dekadach dynamicznym zmianom i przekształceniom, stąd naszym celem jest usystematyzowanie i poszerzenie wiedzy o mszakach Parku oraz określenie aktualnego poziomu bioróżnorodności brioflory.

Dla wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę o mszakach, w pierwszym dniu warsztatów planowana jest kolejna, VII edycja Briologicznej Ogólnodostępnej Objazdowej Szkoły Terenowej (BOOST).

opracowanie
Robert Zubel

Warsztaty 2022

XIX Warsztaty Briologiczne odbyły się w dniach 7-11 września 2022 roku.

Lokalizacje badań terenowych

Tym razem celem naszych eksploracji były Tatry. Postanowiliśmy zmierzyć się z wymagającą topografią tego masywu górskiego, z bogatą historią badań briologicznych prowadzonych na tym terenie od ponad 200 lat, jak również bioróżnorodnością brioflory tu bytującej. Zaplanowaliśmy trasy wycieczek briologicznych ambitniejsze, bardziej wysokogórskie, jak i eksplorację terenów niżej położonych. W czasie wieczornych sesji naukowych wysłuchaliśmy siedmiu referatów o różnorodnej tematyce oraz wstępnie oznaczaliśmy zebrane materiały briologiczne, co jak zwykle wywoływało burzliwe, ale owocne dyskusje taksonomiczne.

Badania prowadzone były w dniach od 8 do 10 września 2022 roku w czterech punktach terenowych, po dwa w Tatrach Wysokich (TW) i Zachodnich (TZ):

  1. TW - Czarny Staw pod Rysami (1581 m n.p.m.) - Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem (2307 m)
  2. TW - Waksmundzka Polana (ok. 1365-1400 m) - Mała Koszysta (2014 m)
  3. TZ - Dolina Olczyska (ok. 900-1050 m) - Nosal (1206 m)
  4. TZ - Dolina Dudowa (ok. 1000-1180 m)
Trasa 1 Trasa 2 Trasa 3 Trasa 4

Czarny Staw - Chłopek Żleb Waksmundzki Dolina Olczyska Dolina Dudowa

Materiały briologiczne dotyczące mchów uzyskane w trakcie badań terenowych są obecnie opracowywane, natomiast artykuł dotyczący wątrobowców jest na finalnym etapie publikowania.



opracowanie
Robert Zubel

Warsztaty 2021

XVIII Warsztaty Briologiczne pt. "Wśród chęcińskich wzgórz" odbyły się w dniach 22-26 września 2021.

Celem naszych eksploracji była południowa część Gór Świętokrzyskich, która charakteryzuje się odmienną budową geologiczną w porównaniu z częścią północną, którą mieliśmy okazje już zwiedzić i badać w 2012 roku podczas naszych X warsztatów.

Tutejsze pasma górskie zbudowane są ze skał węglanowych, co determinuje występowanie specyficznych pod wieloma względami ekosystemów, takich jak: murawy kserotermiczne, zbiorowiska naskalne, świetliste dąbrowy, czy lasy grądowe w wariantach "cieplejszych".

Miejscem spotkania, noclegów i szeroko rozumianej integracji było Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego w Chęcinach.

Dla wszystkich, którzy chcieli pogłębić swoją wiedzę o mszakach odbyła się VI edycja Briologicznej Ogólnodostępnej Objazdowej Szkoły Terenowej (BOOST).

Zbadaliśmy kilka interesujących pod względem przyrodniczym i krajobrazowym obiektów (rezerwat Góra Rzepka, Wietrznia i Góra Zamkowa). Nie zabrakło też bardziej kwaśnych i wilgotnych siedlisk. Takim obiektem okazało się bogate i zróżnicowane briologicznie Torfowisko Żabiniec).

Zebrane w terenie dane briologiczne zostaną opracowane, a ich wyniki opublikowane. Jest to z jednej strony realizacja podstawowego celu warsztatów - uzupełniania białych plam na briologicznej mapie Polski, a z drugiej już wieloletnia tradycja naszych spotkań.

opracowanie
Robert Zubel

Warsztaty 2019

Badane rezerwaty

XVII Warsztaty Briologiczne pt. "W górach i dolinach" odbyły się w dniach 11-15 września 2019 roku w Komańczy.

Pierwszego dnia, tradycyjnie już, odbyła się kolejna edycja BOOST (Briologicznej Ogólnodostępnej Objazdowej Szkoły Terenowej), podczas której briologiczni nowicjusze mogli zapoznać się z najpospolitszymi gatunkami. Przez kolejne dwa dni, po powrocie z terenu, mieli też okazję do obserwowania cech mikroskopowych zebranych gatunków podczas wspólnego oznaczania.

Mapa

Badane przez nas rezerwaty, "Przełom Osławy pod Duszatynem" oraz "Kamień nad Rzepedzią", położone są na stromych zboczach porośniętych żyzną buczyną karpacką, z wychodniami piaskowca. Jak widać na załączonych mapach teren był trudny topograficzne ale wdzięczny krajobrazowo, a przede wszystkim briologicznie. Obiekty te nie posiadały do tej pory żadnego opracowania dotyczącego flory mszaków.

Przełom Osławy

Dolina Osławy koło Duszatyna jest głęboko wcięta i kręta, rzeka ma tu szybki prąd i tworzy liczne bystrza na wystających progach skalnych i głazach. Liczne powalone kłody jodłowe zalegające koryta potoków spływających do Osławy oraz ocienione wychodnie fliszu karpackiego na ich zboczach dodają "dzikości" krajobrazowi, ale stanowią też ważne siedliska dla rozwoju mszaków. Znalazły się wśród nich mchy: Thamnobryum alopecurum, Campylostelium saxicola, Fissidens rufulus, Rhynchostegium confertum oraz wątrobowce takie jak Leiocolea bantriensis i Cephalozia catenulata.

Kamień - wychodnieMapa

Rezerwat "Kamień nad Rzepedzią" utworzony został w 2012, a celem ochrony jest zachowanie i ochrona grupy skał piaskowca eoceńskiego wraz z otaczającym je drzewostanem jodłowo-bukowym (żyzna buczyna karpacka). Wspomniane wychodnie skalne ciągną się pasem długości ok. 1,5 km wzdłuż południowo-zachodniej granicy rezerwatu i stanowiły niezwykle interesujący briologicznie punkt eksploracji terenowych, podobnie jak głęboko wcięte doliny potoków wyznaczających północno-wschodnią granicę rezerwatu.

Kamień - potok

Wśród odnalezionych gatunków znalazły się m.in. mchy Leucobryum juniperoideum i Seligeria recurvata oraz rzadkie w Beskidach Wschodnich i niższych położeniach Bieszczadów Zachodnich wątrobowce Lophozia incisa, Lophozia ventricosa czy Tritomaria exsecta.

Pełne wyniki dwudniowego briologizowania zostaną opublikowane jako dwa oddzielne opracowania, ponieważ wstępne podsumowania liczby gatunków wskazują, że są to jedne z najbogatszych briologicznie rezerwatów na tym terenie - liczba gatunków stwierdzonych w każdym z nich będzie znaczna i wyniesie na pewno ponad 120. Drukiem ukazało się już opracowanie brioflory rezerwatu "Przełom Osławy pod Duszatynem" (Rocz. Bieszczadzkie 28(2020): 15-40), a publikacja z drugiego rezerwatu jest na finalnym etapie realizacji i druku.

Tyg.San - art

Nasze spotkanie i konferencja jubileuszowa zostały opisane przez jednego z uczestników warsztatów, Amelię Piegdoń, w lokalnej prasie. W Tygodniku Sanockim w dziale Świat wokół nas ukazał się krótki artykuł o Sekcji i jej działaności (Tyg. Sanocki, nr 37(1442):12, 20.09.2019).

opracowanie
Robert Zubel

Warsztaty 2018

rezerwat Żurawie BagnoGeopark Łuk Mużakowa w Łęknicy

XVI Warsztaty Briologiczne pt. "Łużyce Dolne" odbyły się w dniach 12-16 września 2018 roku. Celem naszych eksploracji był obszar Borów Dolnośląskich. Zbadaliśmy kilka interesujących pod względem przyrodniczym i krajobrazowym obiektów, m.in. rezerwat przyrody Żurawie Bagno, a także zwiedziliśmy Geopark Łuk Mużakowa.

W pierwszy dzień warsztatów odbyła się również kolejna edycja BOOST, czyli Briologicznej Ogólnodostępnej Objazdowej Szkoły Terenowej. Po raz czwarty zainteresowani zgłębianiem wiedzy briologicznej pod opieką merytoryczną specjalistów poznawali mszaki in situ. W tym roku, ze względu na aurę, nie obyło się bez kluczowej pomocy naukowej w postaci spryskiwacza, który wybitnie uwydatnił piękno i cechy mszaków, tak mocno wysuszonych tej jesieni.

Materiały briologiczne uzyskane w trakcie badań terenowych są obecnie opracowywane.



opracowanie
Robert Zubel

Warsztaty 2017

Kampinos

XV Warsztaty Briologiczne pt. "W sercu Polski" odbyły się w dniach 13-17 września 2017 roku. Celem naszych eksploracji był obszar Kampinoskiego Parku Narodowego. Zbadaliśmy kilka interesujących pod względem przyrodniczym i krajobrazowym obiektów, m.in. rezerwaty przyrody (Sieraków, Ruska Kępa i Krzywa Góra), a także Grochalskie Piachy i okolice fortów.

Ukazało się sprawozdanie z naszego spotkania, a materiały briologiczne uzyskane w trakcie badań zostały opracowane i opublikowane:

  1. Fudali E., Ciurzycki W. (2017). XV Terenowe Warsztaty Sekcji Briologicznej PTB „W sercu Polski” (Izabelin, Puszcza Kampinoska, 13–17 września 2017). Wiadomości Botaniczne, 61. https://doi.org/10.5586/wb.2017.015
  2. Fojcik B., Ciurzycki W., Zubel R., Wierzgoń M., Vončina G., Rusińska A., Cykowska-Marzencka B., Rosadziński S., Szczepański M., Staniaszek-Kik M., Fudali E., Wierzcholska S., Stryjak-Bogacka M. (2020): Materiały do brioflory Kampinoskiego Parku Narodowego, Parki Narodowe i Rezerwaty Przyrody 39(4): 3-31.
opracowanie
Barbara Fojcik

Warsztaty 2016

PK-map

XIV Warsztaty Briologiczne pod tytułem "Jeszcze dalej na północ !" odbyły się w dniach 14-18 września 2016 roku. Za cel naszych badań warsztatowych obraliśmy Puszczę Romincką położoną na północno-wschodnich rubieżach naszego Kraju.

Zbadaliśmy interesujące briologicznie obiekty na tym obszarze, jakimi są rezerwaty przyrody: Struga Żytkiejmska, Czarnówko oraz Boczki. W spotkaniu uczestniły 24 osoby.

W pierwszy dzień warsztatów odbyła się również druga edycja BOOST, czyli Briologicznej Ogólnodostępnej Objazdowej Szkoły Terenowej. Kolejny raz młodzi adepci briologii pod okiem specjalistów poznawali in situ zróżnicowanie morfologiczne i taskonomiczne mszaków oraz różnorodne preferencje substratowo-siedliskowe tych roślin.

antitrichia referaty

Efekty kilkudniowych badań i obserwacji terenownych jak zwykle zostaną opracowane i opublikowane, zwłaszcza, że wśród naszych znalezisk znalazły się gatunki-relikty lasów pierwotnych, jakimi są Antitrichia curtipendula czy Campylophyllopsis sommerfeltii.

W czasie wieczornych sesji referatowo-posterowych wysłuchaliśmy siedmiu prelekcji i omówiony został jeden poster.

Wyniki naszych eksploracji terenowych zostały opublikowane:

  1. Fojcik B., Zubel R., Wierzcholska S., Rosadziński S., Staniaszek-Kik M., Rusińska M., Szczepański M., Vončina G., Wolski G., Ciurzycki W., Górski P., Piwowarski B., Pawlikowski P. (2017): Contribution to the bryoflora of the "Boczki" nature reserve (Puszcza Romincka forest), Steciana 21(4): 147-158.
opracowanie
Robert Zubel

Warsztaty 2015

PK-map

XIII Warsztaty Briologiczne pod tytułem "Mszaki na granicy ... między pogórzem a górami", odbyły się w dniach 9-13 września 2015 roku. Tym razem celem naszych eksploracji były wschodniokarpackie lasy bukowo-jodłowe o pierwotnym charakterze położone na granicy Pogórza Przemyskiego i Bieszczadów Niskich.

frullania

Zbadaliśmy interesujące briologicznie obiekty na tym obszarze, jakimi są rezerwaty przyrody oraz doliny potoków głęboko wcięte w utworach fliszowych. Wśród nich były rezerwaty: 'Chwaniów', 'Reberece' i 'Na Opalonym'. Są to tereny słabo poznane briologiczne i zgodnie z realizowanym od lat podstawowym celem naszych spotkań, staraliśmy się wypełnić danymi kolejną "białą plamę" na briologicznej mapie Polski. Zwłaszcza, że doniesienia o występowaniu tu największej w Polsce i prawdopodobnie w Europie populacji Buxbaumia viridis na pewno nas do tego zachęciły.

fagus neckera

Jednak niewątpliwym i cennym walorem tych terenów jest występowanie dobrze zachowanych lasów jodłowych, jodłowo-bukowych i bukowych. W takich warunkach zarówno mszaki epifityczne jak i epiksyliczne znajdują dobre warunki do życia i rozwoju. Przekonaliśmy się o tym niejednokrotnie, podziwiając dorodne buki, jesiony, klony i jawory porośniete wielogatunkowymi poduchami mchów i wątrobowców epifitycznych. Podziwialiśmy także butwiejące kłody jodłowe porośniete obficie chronionymi wątrobowcami i mchami - często gatunkami reliktowymi dla naturalnych lasów puszczańskich. Dodatkowo głębokie, wilgotne i ocienione doliny potoków z wychodniami piaskowców fliszowych bogatych w węglan wapnia stanowią doskonałe mikrosiedliska dla mchów i wątrobowców naskalnych oraz gatunków epigeicznych zasiedlających świeżą glebę osuwisk i skarp.

orthotrichum

Są to też tereny, w których sąsiedztwie przebiega geomorfologiczna i geobotaniczna granica między Karpatami Wschodnimi i Zachodnimi. Jest to zatem obszar swoistego ekotonu, w obrębie którego nakładają się zasięgi gatunków zachodnio- i wschodniokarpackich.

Jeśli dołożymy do tego zróżnicowaną rzeźbę, topografię i szatę roślinną przedgórza Karpat oraz transgraniczną różnorodność kulturową, religijną i narodowościową, to otrzymamy wyjątkowy i niepowtarzalny klimat miejsc gdzie słychać bicie serca pierwotnej puszczy karpackiej, a czas płynie swoim rytmem. W te kilka wrześniowych dni przechodziliśmy wielokrotnie przez briologiczną bramę Bieszczadów.

Wyniki naszych eksploracji terenowych zostały opublikowane:

  1. Fojcik B., Zubel R., Stebel A., Staniaszek-Kik M., Vončina G., Rusińska M., Szczepański M. (2018): Brioflora rezerwatu Na Opalonym w Górach Sanocko-Turczańskich (Karpaty Wschodnie), Parki nar. Rez. Przyr. 37(1): 3-19.
  2. Staniaszek-Kik M., Zubel R., Fudali E., Rusińska A., Fojcik B., Vončina G., Stebel A., Szczepański M. (2017): A contribution to the moss and liverwort flora of the Reberce Nature Reserve at the Przemyśl Foothills (Western Carpathians, Poland). Steciana 21(1): 7-15.
  3. Stebel A., Zubel R., Voncina G., Fudali E., Wierzcholska S., Staniaszek-Kik M., Fojcik B., Rusińska A., Szczepański M. (2016): Różnorodność gatunkowa mszaków rezerwatu leśnego "Chwaniów" (Góry Sanocko-Turczańskie, Karpaty Wschodnie). Acta Botanica Silesiaca 12: 85-100.
opracowanie tekstu
Robert Zubel

Warsztaty 2014

Wolin 2014 - uczestnicy

XII Warsztaty Briologiczne pod tytułem "Po wolińskich ścieżkach profesorów Lisowskiego i Szweykowskiego", odbyły się w dniach 10-14 września 2014. Tym razem briologizowaliśmy na wyspie Wolin, a przede wszystkim na obszarze Wolińskiego Parku Narodowego.

Wolin - mapa

Wyspa Wolin jest najdalej wysuniętą na północny-zachód częścią Polski. To wyjątkowe położenie wyspy i związany z tym wpływ klimatu atlantyckiego sprzyja obecności wielu gatunków reprezentujących element zachodni (atlantycki). Olbrzymie znaczenie dla zróżnicowania ekologicznego brioflory Wolińskiego Parku Narodowego ma ostatnie zlodowacenie, które pozostawiło po sobie bardzo urozmaiconą rzeźbę terenu, udostępniając mszakom szeroką gamę siedlisk. Wśród nich jest wiele rzadkich dla Polski i charakterystycznych tylko dla wyspy Wolin jak: strome wybrzeże klifowe, wydmy nadmorskie, pochylone pnie buków pokryte nawianym piaskiem, bory bażynowe, łąki halofilne, buczyny nadmorskie i odsłonięte złoża porwaku kredowego.

opracowanie tekstu
Marcin Wilhelm

Warsztaty 2013

XI Warsztaty Briologiczne pod tytułem "Dolina Biebrzy", odbyły się w terminie 11-15 września 2013. W spotkaniu uczetniczyło 35 osób. Głównym obszarem eksploracji był przede wszystkim obszar Biebrzańskiego Parku Narodowego - choć nie tylko.

w2013

Odwiedziliśmy m.in. dolinę Rospudy, torfowiska koło Szuszalewa (basen górny), obszary ochrony ścisłej Czerwone Bagno i Grzędy, twierdzę Osowiec oraz Bagno Ławki (basen dolny).

W czasie wieczornych sesji referatowo-posterowych wysłuchaliśmy kilku interesujących prelekcji. Łącznie przedstawiono 2 referaty i 4 postery.

opracowanie tekstu
Robert Zubel

Warsztaty 2012

w2012

W tym roku nasze X Warsztaty Briologiczne odbyły się w dniach 11-14 września 2012 roku w Górach Świętokrzyskich.

w2012

To jubileuszowe spotkanie było jednym z naliczniejszych w historii Warsztatów. Uczestniczyło w nim 36 osób.

W czasie Warsztatów dokonaliśmy inwentaryzacji briologicznej gołoborzy na Łysicy i Górze Agaty. Briologizowaliśmy również na "Skarpie Zapusty" oraz na obszarze ochrony ścisłej ŚPN - "Czarny Las". Zapraszamy na fotograficzne relacje z warsztatów oraz zapoznanie się z wynikami naszych eksploracji terenowych.

Po pracach terenowych oprócz oznaczania zebranych materiałów wysłuchaliśmy kilku interesujących prelekcji, wygłoszonych w czasie trzech wieczornych sesji. Ogółem przedstawiono 6 referatów o bardzo różnorodnej tematyce.

opracowanie tekstu
Robert Zubel

Warsztaty 2011

Widok z Bukowej Góry

Warsztaty Briologiczne pt. "Mszaki Roztocza" odbyły się w dniach 14-18 września 2011 roku na Roztoczu. Pod względem geomorfologicznym tworzy ono wyżynny wał metakarpacki o długości 185 km i szerokości od 15 do 28 km, przebiegający od Kraśnika aż po Lwów. Dzieli się na trzy części: Zachodnie, Środkowe i Wschodnie.

Roztoczański PN - mapa poglądowa

Obszar ten wyraźnie odróżnia się od sąsiednich regionów, ponieważ jest jednostką wstępującą w formie szeregu płaskowyżów i garbów o wysokości bezwzględnej od 290 do 400 m n.p.m. ograniczoną krawędziami tektonicznymi i rowami. Specyficzną rzeźbę tworzą skały wapienne przykryte utworami czwartorzędowymi (lessy i piaski).

Przewodnik sesji terenowych

W stosunku do sąsiednich krain Roztocze ma klimat nieco chłodniejszy. Swoiste położenie, klimat, warunki geomorfologiczne, hydrologiczne i edaficzne Roztocza rzutują na bardzo zróżnicowany charakter szaty roślinnej i świata zwierząt z udziałem także gatunków górskich.

Organizatorami spotkania była nasza Sekcja, Zakład Botaniki i Mykologii UMCS w Lublinie oraz Roztoczański Park Narodowy. W spotkaniu uczestniczyło 21 osób z kilku ośrodków naukowych w Polsce.

Swierszcz

Celem prowadzonych obserwacji terenowych było zbadanie bogactwa gatunkowego oraz poznanie rozmieszczenia mchów i wątrobowców występujących w dolinach rzecznych RPN-u, szczególnie w dolinie Świerszcza. referaty

Oprócz prac terenowych, odbyły się także sesje referatowo-posterowe, na których uczestnicy prezentowali wyniki swoich badań. Ogółem przedstawiono 6 referatów oraz 4 plakaty.

Wyniki badań prowadzonych w terenie zostały opublikowane. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem poświęconym mszakom RPN-u

Warto podkreślić, że wśród odnalezionych gatunków są ważne i cenne stanowiska mchów priorytetowych dla Unii Europejskiej: widłozębu zielonego Dicranum viride oraz bezlistu okrywowego Buxbaumia viridis.

opracowanie tekstu
Robert Zubel

Sprawozdania z warsztatów

Do tej pory nasze spotkania odbyły się w następujących miejscach: Bory Tucholskie (2001), Karkonosze (2002), Puszcza Białowieska (2003), Słowiński Park Narodowy (2005), Ojcowski Park Narodowy (2006), Welski Park Krajobrazowy (2007), Puszcza Notecka (2008), Beskid Żywiecki (2009), Wysoczyzna Polanowska (2010), Roztocze (2011), Góry Świętokrzyskie (2012), Dolina Biebrzy (2013), Wyspa Wolin (2014), Góry Sanocko-Turczańskie (2015), Puszcza Romincka (2016), Puszcza Kampinoska (2017), Bory Dolnośląskie (2018), Dolina Osławy (2019).

Począwszy od warsztatów w 2002 roku, nasze dotychczasowe spotkania są opisane w formie sprawozdania w Wiadomościach Botanicznych. Informacje o nich można także znaleźć w zamieszczonej na naszej stronie historii Sekcji. Poniżej zestawiliśmy wspomniane sprawozdania w porządku chronologicznym, od najnowszych do najstarszych:

  1. Tatry, Zakopane 2022
  2. Góry Świętokrzyskie, Chęciny 2021
  3. Dolina Osławy 2019 (Wiad. Bot. 63)  get online
  4. Bory Dolnośląskie 2018 (Wiad. Bot. 62)  get online
  5. Puszcza Kampinoska 2017 (Wiad. Bot. 61)  get online
  6. Puszcza Romincka 2016 (Wiad. Bot. 60(3/4): 141-143)get online
  7. Wojtkowa 2015 (Wiad. Bot. 60(1/2): 56-58)get online
  8. Wolin 2014 (Wiad. Bot. 58(3/4): 185-187)get online
  9. Dolina Biebrzy 2013
  10. Góry Świętokrzyskie, Św. Katarzyna 2012 (Wiad. Bot. 56(3-4): 85-87, 2012)full text in PDF file
  11. Roztocze 2011 (Wiad. Bot. 55(3-4): 126-128, 2011)full text in PDF file
  12. Wysoczyzna Polanowska 2010 (Wiad. Bot. 54(3-4): 101-103, 2010)full text in PDF file
  13. Beskid Żywiecki 2009 (Wiad. Bot. 53(3-4): 156-158, 2009) full text in PDF file
  14. Puszcza Notecka 2008 (Wiad. Bot. 52(3-4): 139-140, 2008) full text in PDF file
  15. Welski PK 2007 (Wiad. Bot. 51(3-4): 104-106, 2007) full text in PDF file
  16. Ojcowski PN 2006 (Wiad. Bot. 50(3-4): 60-61, 2006) full text in PDF file
  17. Słowiński PN 2005 (Wiad. Bot. 49(3-4): 50-51, 2005) full text in PDF file
  18. Puszcza Białowieska 2003 (Wiad. Bot. 47(3-4): 84-85, 2003) full text in PDF file
  19. Karkonosze 2002 (Wiad. Bot. 46(3-4): 76-77, 2002) full text in PDF file

Publikacje naukowe

Wyniki badań przeprowadzonych w czasie warsztatów są publikowane. Dotychczas ukazały się następujące opracowania:

  1. Stebel A., Zubel R., Fudali E., Voncina G., Wierzgon M., Fojcik B., Staniaszek-Kik M., Wierzcholska S., Szczepanski M., Piwowarski B., Smoczyk M., Pisarek W. (2020): Mszaki rezerwatu "Przełom Osławy pod Duszatynem" (Bieszczady Zachodnie), Roczniki Bieszczadzkie 28 (2020): 15-40.  see on-line
  2. Fojcik B., Ciurzycki W., Zubel R., Wierzgoń M., Vončina G., Rusińska A., Cykowska-Marzencka B., Rosadziński S., Szczepański M., Staniaszek-Kik M., Fudali E., Wierzcholska S., Stryjak-Bogacka M. (2020): Materiały do brioflory Kampinoskiego Parku Narodowego, Parki Narodowe i Rezerwaty Przyrody 39(4): 3-31. get text in PDF file
  3. Fojcik B., Zubel R., Stebel A., Staniaszek-Kik M., Vončina G., Rusińska M., Szczepański M. (2018): Brioflora rezerwatu Na Opalonym w Górach Sanocko-Turczańskich (Karpaty Wschodnie), Parki nar. Rez. Przyr. 37(1): 3-19. see on-line
  4. Fojcik B., Zubel R., Wierzcholska S., Rosadziński S., Staniaszek-Kik M., Rusińska M., Szczepański M., Vončina G., Wolski G., Ciurzycki W., Górski P., Piwowarski B., Pawlikowski P. (2017): Contribution to the bryoflora of the "Boczki" nature reserve (Puszcza Romnicka forest), Steciana 21(4): 147-158. get text in PDF file
  5. Staniaszek-Kik M., Zubel R., Fudali E., Rusińska A., Fojcik B., Vončina G., Stebel A., Szczepański M. (2017): A contribution to the moss and liverwort flora of the Reberce Nature Reserve at the Przemyśl Foothills (Western Carpathians, Poland). Steciana 21(1): 7-15. get text in PDF file
  6. Stebel A., Zubel R., Voncina G., Fudali E., Wierzcholska S., Staniaszek-Kik M., Fojcik B., Rusińska A., Szczepański M. (2016): Różnorodność gatunkowa mszaków rezerwatu leśnego "Chwaniów" (Góry Sanocko-Turczańskie, Karpaty Wschodnie). Acta Botanica Silesiaca 12: 85-100.get text in PDF file
  7. Wilhelm M., Rusińska A., Stebel A., Górski P., Vončina G., Fojcik B., Rosadziński S., Fudali E., Salachna A., Zubel R. (2015): Contribution to the bryoflora of the Wolin island (NW Poland). Steciana 19(2): 75-87.get text in PDF file
  8. Fudali E., Zubel R., Stebel A., Rusińska A., Górski P., Vončina G., Rosadziński S., Cykowska B., Stanaszek-Kik M., Wierzcholska S., Wolski G.J., Wojterska M., Wilhelm M., Paciorek T., Piwowarski B. (2015): Contribution to the bryoflora of Roztocze National Park (SE Poland). Bryophytes of the Świerszcz river valley. Steciana 19(1): 39-54.get text in PDF file
  9. Stebel A., Rosadziński S., Górski P., Fojcik B., Rusińska A., Vončina G., Szczepański M., Wilhelm M., Fudali E., Paciorek T., Staniaszek-Kik M., Zubel R., Piwowarski B., Wolski G.J., Salachna A., Smolińska D., Pierścińska A. (2013): Contribution to the bryoflora of the Świętokrzyski National Park (Central Poland). Rocz. AR Pozn. 392, Bot. Stec. 17: 77-84.full text in PDF file
  10. Stebel A., Zubel R., Fojcik B., Górski P., Rusińska A., Sawicki J., Szczepański M., Wolski G. J. (2011): Bryophytes of the Muńcuł nature reserve in the Beskid Wysoki Range (Polish Western Carpathians). In: Stebel A., Ochyra R. (eds), Chorological Studies on Polish Carpathian Bryophytes, Sorus, Poznań: pp. 193-205.full text in PDF file
  11. Rusińska A., Górski P., Stebel A., Rosadziński S., Staniaszek-Kik M., Wilhelm M., Wolski G.J., Fudali E., Gos K., Gos L. (2010): Mszaki źródlisk wapiennych koło Drzewian na Wysoczyźnie Polanowskiej. [w:] W. Gil (red.) Różnorodność biologiczna Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Warcińsko-Polanowskie. Zeszyt 2, Nadleśnictwo Polanów, Polanów, s. 7-14.full text in PDF file
  12. Rusińska A., Górski P., Gąbka M., Stebel A., Fudali E., Szczepański M., Rosadziński S., Wolski G., Pisarek W., Zubel R., Staniaszek-Kik M., Pawlikowski P., Wilhelm M., Salachna A., Zalewska-Gałosz J. (2009). Bryoflora of the spring fen ”Makąty” in north-western Wielkopolska region. Rocz. Akad. Rol. w Pozn., Botanika-Steciana 13:155-166.get text on-line
  13. Szczepański M,. Fudali E., Staniszek-Kik M., Stebel A., Cykowska B., Górski P., Zalewska-Gałosz J., Wolski G.J., Wilhelm M., Koopman J. (2008): Materiały do brioflory ”Lasu Nadwelskiego” – planowanego rezerwatu przyrody (Welski Park Krajobrazowy). Parki Nar. Rez. Przyr. 27(3):17-29. full text in PDF file
  14. Fojcik B., Stebel A., Fudali E., Plášek V., Rusińska A., Żarnowiec J., Zmrhalova M., Zubel R., Górski P., Cykowska B., Wilhelm M. (2007): Materiały do brioflory Ojcowskiego Parku Narodowego. Prądnik. Prace Muz. Szafera 17:79-94. full text in PDF file
  15. Fudali E., Stebel A., Rusińska A., Klama H., Żarnowiec J., Pisarek W., Duda-Klimaszewski S., Staniaszek M., Wierzcholska S. (2003): Materiały do brioflory wschodnich Karkonoszy. Annales Silesiae 32:19-32. full text in PDF file
opracowanie
Sekcja Briologiczna

spotkania
© 2009-2023 Sekcja Briologiczna PTB    :..  strona główna  ..: 
:..  Projekt, wykonanie i opieka: Robert Zubel  ..: