Agnieszka Popiela
Uniwersytet Szczeciński
agnieszka.popiela@usz.edu.pl
Cytowanie: Popiela, A. (2018). II Seminarium Sekcji Taksonomii Roślin Naczyniowych PTB (Koryciny, 10–12 lipca 2018). Wiadomości Botaniczne, 62. https://doi.org/10.5586/wb.2018.003
Seminarium zostało zorganizowane przez Jolantę i Pawła Marciniuków z Instytutu Biologii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Było to drugie spotkanie członków Sekcji Taksonomii Roślin Naczyniowych PTB – została ona powołana na 57. Zjeździe PTB w Lublinie w 2016 r. Patronat nad Seminarium objęła Sekcja Botaniki Komitetu Biologii Organizmalnej PAN. Tym razem członkowie sekcji konferowali na Podlasiu w gospodarstwie ekologicznym „Ziołowy Zakątek”, urokliwym miejscu tchnącym sielskością i spokojem (Ryc. 1). Sala obrad i pokoje noclegowe zlokalizowane były w zabytkowym wiejskim domu w samym sercu gospodarstwa, otoczonym przez rabaty Podlaskiego Ogrodu Botanicznego. Poza bogactwem barw zgromadzonych tam roślin, towarzystwa dotrzymywały nam kaczki, gęsi i perliczki oraz wiele innych zwierząt domowych, w tym psy należące do uczestników Seminarium (wprawdzie nie w pełni zgodne z drobiem, ale na szczęście obyło się bez ofiar). Spotkanie trwało trzy dni – dwa referatowe, a w trzecim zaplanowano wycieczkę do Podlaskiego Przełomu Bugu, w której wzięły udział 22 osoby.

Ryc. 1. Uczestnicy Sesji w miejscu obrad tj. w „Ziołowym Zakątku” w Korycinach (fot. Paweł Marciniuk); od lewej Józef Mitka, Maryla Mitka, Adam Rostański – prezes Polskiego Towarzystwa Botanicznego, Andrzej Łysko, Agnieszka Popiela, Adam Zając, Wojciech Adamowski, Anna Jakubska-Busse, Jolanta Marciniuk, Grzegorz Łazarski, Anna Faltyn, Sławomir Nowak, Elżbieta Żołubak, Grzegorz Wolski, Helena Więcław, Bartosz Kurnicki, Stefan Gawroński.
Obrady rozpoczęły się od powitania uczestników przez gospodarzy Jolantę i Pawła Marciniuków oraz Mirosława Angielczyka – właściciela Ziołowego Zakątka, następnie przedstawiono trzy referaty: Adama Rostańskiego z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach o odrębności taksonomicznej olkusko-bolesławskiej populacji pleszczotki górskiej Biscutella laevigata L., Józefa Mitki z Uniwersytetu Jagiellońskiego na temat hybrydyzacji międzygatunkowej na przykładzie rodzaju Aconitum oraz Sławomira Nowaka z Uniwersytetu Gdańskiego, który zapoznał nas z wynikami badań taksonomiczno-biogeograficznych podplemienia Prescottinae Dressler (Orchidaceae) z obszaru Andów. Przed obiadem był czas na podsumowanie pierwszej sesji referatowej i ożywioną dyskusję.
Sesja popołudniowa na początku miała charakter terenowy: p. Mirosław Angielczyk – właściciel „Ziołowego Zakątka” oprowadził nas po imponującej kolekcji Podlaskiego Ogrodu Botanicznego, opowiedział historię ogrodu oraz przedstawił problemy jego obecnego funkcjonowania oraz funkcje edukacyjne (Ryc. 2). Następnie wysłuchaliśmy trzech referatów: Wojciecha Adamowskiego z Białowieskiej Stacji Geobotanicznej Uniwersytetu Warszawskiego pt. „Strzeż się niecierpków – z uwzględnieniem Impatiens balfourii oraz I. edgeworthii, stojących już u naszych granic”, Heleny Więcław z Uniwersytetu Szczecińskiego pt. „Wpływ warunków siedliskowych na zmienność morfologiczną gatunków z kompleksu Carex flava (Cyperaceae)” oraz Grzegorza J. Wolskiego z Uniwersytetu Łódzkiego, Elżbiety Żołubak i Anny Faltyn z Uniwersytetu Wrocławskiego pt. „Wpływ porastanego siedliska na zmienność Plagiothecium nemorale w Polsce”. Przed kolacją była okazja do prezentacji okazów zielnikowych przywiezionych przez uczestników oraz czas na dalsze dyskusje i konsultacje (Ryc. 3).

Ryc. 2. Uczestnicy Seminarium w Podlaskim Ogrodzie Botanicznym. Pierwszy z lewej Mirosław Angielczyk, właściciel „Ziołowego Zakątka” (fot. Marian Szewczyk).

Ryc. 3. Część warsztatowa Seminarium. Od lewej: Wojciech Adamowski, Adam Rostański, Marian Szewczyk, Józef Mitka, Stefan Gawroński, Paweł Marciniuk (fot. Jolanta Marciniuk).
W drugim dniu Seminarium odbyły się również dwie sesje naukowe. Do południa wysłuchaliśmy referatu Mariana Szewczyka z Krakowa dotyczącego rodzaju krokus „Czy jest w Polsce Crocus heuffolianus?”. Następnie Wojciech Adamowski z Białowieskiej Stacji Geobotanicznej UW zaprezentował plakat pt. „New balsams from Northeast India, natomiast zespół pod kierownictwem Anny Jakubskiej-Busse z Uniwersytetu Wrocławskiego przedstawił referat pt. „Paradoks klasyfikacji taksonomicznej chimer”. Sesję przedpołudniową zakończyło wystąpienie Bartosza Kurnickiego z Uniwersytetu Szczecińskiego pt. „Jeżyny (Rubus sp.) zachodniej części Pojezierza Myśliborskiego”. Kolejne referaty zostały wygłoszone po południu. Były to: „Czy każdy gatunek chronionej rośliny naczyniowej może być uprawiany i wprowadzany do środowiska?” (Stefan Gawroński, Uniwersytet Jagielloński); „Morfologiczne i molekularne dowody potwierdzające mieszańcowe pochodzenie Pulsatilla xhackelii” (Grzegorz Łazarski, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach), „Próba wyróżnienia geobotanicznego Pomorza na podstawie florystycznej w oparciu o analizę Max-Ent” (zespół: Adam i Maria Zającowie – UJ, Andrzej Łysko – Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Agnieszka Popiela – Uniwersytet Szczeciński). Paweł i Jolanta Marciniukowie przedstawili prezentację „Taraxacum mariae – nowy gatunek z obszaru Polski” – takson nazwany na cześć naszej niedawno tragicznie zmarłej Koleżanki śp. prof. dr hab. Marii Zając. Sesję popołudniową zakończyło zaprezentowanie nowych funkcji i stanu zaawansowania Zachodniopomorskiego Atlasu Rozmieszczenia Roślin i Grzybów ZARRiG – projekt Flora & Funga Pomeranica Occidentalis (Agnieszka Popiela i Andrzej Łysko).
Przyjęta konwencja spotkań członków i sympatyków Sekcji Taksonomii Roślin Naczyniowych PTB, to jest konferencja i warsztaty naukowe połączone z wypoczynkiem oraz spotkaniem towarzyskim ponownie sprawdziła się wyśmienicie. Mieliśmy okazję do rozmów i dyskusji nie tylko botanicznych podczas absolutnie wyjątkowych pod względem smaku, obfitości i urozmaicenia posiłków. Lokalizacja spotkania w przepięknym ogrodzie oraz sprzyjająca pogoda ułatwiły bogate życie towarzyskie zarówno całą grupą jak i w podgrupach. Śpiewy przy ognisku ciągnęły się więc długo w nocy…
Przysłowiową „wisienką na torcie” była wycieczka w trzecim dniu Seminarium. Zobaczyliśmy niezwykle interesujące zbiory Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie, przełom Bugu i nadbużańskie łąki, Górę Grabarkę – miejsce, do którego od stuleci podążają prawosławni pielgrzymi, a bogaty program wycieczki zakończył się rejsem po Bugu niczym „parostatkiem w piękny rejs” oraz bogato zakrapianą różnorakimi lokalnymi nalewkami ucztą w nadbużańskim, utytułowanym przez agencje turystyczne, Gospodarstwie Agroturystycznym Józefy Bobińskiej w Klepaczewie.
Podsumowując, spotkanie Sekcji Taksonomii Roślin Naczyniowych PTB było nadzwyczaj udane pod każdym względem i perfekcyjnie zorganizowane. Zawdzięczamy to Jolancie i Pawłowi Marciniukom i jako uczestnicy wyrażamy ogromną wdzięczność.
III Seminarium Sekcji odbędzie się podczas 58. Zjazdu PTB w Krakowie w lipcu 2019 r., natomiast w 2020 r. w dzikie i niedostępne uroczyska (trzymamy za słowo!) Bieszczad zaprasza nas Kolega Józef Mitka.