In Memoria
Miejsca spoczynku warszawskich botaników
Członkowie Oddziału Warszawskiego PTB podjęli inicjatywę zlokalizowania miejsc spoczynku warszawskich botaników, by każdy mógł w ciszy i zadumie oddać hołd ich niepodważalnemu wkładowi w rozwój nauki oraz zadbać zwłaszcza o te pozbawione opieki i niszczejące.
Poniżej publikujemy listę, którą już udało nam się skompletować. Wszystkim zaangażowanym w jej przygotowanie dziękujemy za pomoc! Jednocześnie liczymy na dalsze informacje, które umożliwią jej uzupełnienie. Prosimy o zgłaszanie nazwisk i miejsc spoczynku na adres mailowy Oddziału Warszawskiego (warszawa@pbsociety.org.pl).
W dniu 5 grudnia 2023 odeszła
dr hab. Wanda Teresa Grębecka
specjalistka z zakresu ewolucjonizmu i historii botaniki, związanej z Instytutem Historii Nauki PAN i Komitetem Historii Nauki i Techniki PAN w Warszawie oraz od 1955 r. z Polskim Towarzystwem Botanicznym.
Cześć Jej pamięci!
W dniu 1 lipca 2023 roku odeszła z naszego grona
prof. dr hab. Zofia Starck
Wybitna fizjolog roślin, specjalistka z zakresu transportu i dystrybucji fotoasymilatów, mineralnego odżywiania roślin i reakcji roślin na stresy środowiskowe.
Autorka wielu prac badawczych, monografii i podręczników akademickich.
Emerytowanego nauczyciela akademickiego Wydziału Rolniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie otaz wieloletni członek polskiego Towarzystwa Botanicznego.
Żegnamy zasłużoną pedagog i mentorkę!
W dniu 20 listopada 2019 roku odeszła z naszego grona
dr hab. prof. SGGW Leokadia Witkowska-Żuk
wyjątkowy nauczyciel akademicki o niepowtarzalnym darze kształcenia i wychowywania, a nade wszystko inspirowania młodzieży i młodych pracowników nauki, ceniony naukowiec, wielokrotnie wyróżniany i nagradzany za swoją pracę, przez całe zawodowe życie związana z Zakładem Botaniki Leśnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i nieustająco zafascynowana pięknem lasu, zasłużony członek Polskiego Towarzystwa Botanicznego, wyróżniona medalem im. Władysława Szafera za "Atlas roślinności lasów”, który odzwierciedla Jej patrzenie na przyrodę zarówno „szkiełkiem i okiem” dociekliwego badacza jak i sercem żarliwego miłośnika przyrody.
W dniu 3 listopada 2019 roku odeszła z naszego grona
dr hab. Wanda Gugnacka-Fiedor
emerytowana profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, członek Polskiego Towarzystwa Botanicznego od 1974 r., sekretarz Oddziału Toruńskiego w latach 1983-85, przewodnicząca Oddziału Toruńskiego w latach 1995-2001, długoletni pracownik Zakładów Taksonomii, Ekologii Roślin i Ochrony Przyrody Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UMK w Toruniu, uczestniczka III, VIII i XIII Wyprawy Polarnej na Spitsbergen, członek Klubu Polarnego Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego (w latach 80. przewodnicząca Koła Nr 2 przy UMK), szanowany członek społeczności akademickiej, ceniony botanik. W pracy zawodowej zajmowała się m.in. taksonomią i chemotaksonomią roślin (szczególnie rodzaju Vaccinium), dynamiką fitocenoz tundrowych, brioflorą Spitsbergenu. Prywatnie miłośniczka Tatr.Odszedł od nas człowiek wielkiej życzliwości i zaangażowania, zasłużony nauczyciel akademicki i wychowawca młodzieży.
W dniu 16 marca 2018 roku, w wieku 85 lat zmarł
Prof dr hab. Mieczysław Kuraś
Wieloletni członek Oddziału Warszawskiego PTB, emerytowany profesor Wydziału Biologii, Uniwersytetu Warszawskiego, założyciel i kierownik Pracowni Mikroskopii Elektronowej oraz Zakładu Morfogenezy Roślin, Instytutu Botaniki, zasłużony naukowiec i pedagog, wychowawca wielu pokoleń pracowników, doktorantów i studentów
W dniu 14 lutego 2018 roku, w wieku 103 lat zmarła
Dr hab. Zdzisława Wójcik
Wybitna specjalistka z zakresu ekologii roślin i agrobotaniki, emerytowany pracownik Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN w Warszawie, odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Członek Polskiego Towarzystwa Botanicznego od 1950 roku, a w latach 1970-1973 członek Zarządu Oddziału Warszawskiego PTB. Odznaczona w 2001 r. medalem PTB im. Z. Czubińskiego za prace naukowe w dziedzinie geobotaniki.
W dniu 25 października 2017 roku zmarła
Prof. dr hab. Marianna Kalinowska-Zdun
Wieloletni członek Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Botanicznego Emerytowany nauczyciel akademicki Katedry Agronomii Wydziału Rolniczego SGGW. Dziekan Wydziału Rolniczego w latach 1993-1996. Wybitna specjalistka w zakresie produkcji roślinnej o bogatym dorobku badawczym obejmującym problematykę czynników genetycznych, ekofizjologicznych i agrotechnicznych w ekspresji plonowania i cech jakościowych gatunków roślin uprawy polowej. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.Wyróżniona Odznaką „Zasłużony Pracownik Rolnictwa” oraz Odznaką Honorową „Za Zasługi dla SGGW”
W dniu 22 marca 2017 roku zmarł,
Prof.dr hab. Jan Roman Starck
Zasłużony członek Oddziału Warszawskiego PTB, emerytowany pracownik naukowy SGGW o dużym dorobku naukowo-badawczym w dziedzinie nawożenia roślin ogrodniczych.
Cześć Ich pamięci!
Zarząd Oddział Warszawskiego