
Fotografia: Jan Rodzik
Sesja jednodniowa. Prowadzący: mgr Marcin Domaciuk – UMCS, mgr Kinga Lewtak – UMCS, dr hab. Jan Rodzik UMCS, dr Beata Żuraw – UP, dr hab. Ewa Szczuka prof. UMCS.
Trasa sesji wiedzie przez lessowy Płaskowyż Nałęczowski, rozciągający się od Lublina do Małopolskiego Przełomu Wisły. Naturalna roślinność, to lasy grądowe, pod którymi na podłożu lessowym wytworzyły się gleby płowe. Obecnie szata leśna pokrywa niespełna 20% powierzchni regionu, jednak nie tworzy zwykle zwartych kompleksów lecz porasta głównie zbocza wąwozów. Przewidziana jest prezentacja stanowisk, położonych w zachodniej części Płaskowyżu Nałęczowskiego, rozciętej siecią wąwozów, która w tzw. „trójkącie turystycznym” Nałęczów-Kazimierz-Puławy osiąga gęstość 5 km/km kw. Wśród liczącej 500 km sieci form erozyjnych występują zarówno rozgałęzione wąwozy dolinne, jak i wąwozy drogowe, rozwinięte na starych szlakach komunikacyjnych.
Na trasie zobaczymy miejscowości, harmonijnie zsynchronizowane z malowniczym krajobrazem lessowym i krajobrazem przełomowej doliny rzecznej. U zbiegu Bystrej i Bochotniczanki zwiedzimy uzdrowisko Nałęczów, z Parkiem Zdrojowym, zaprojektowanym przez znanego planistę i twórcę ogrodów – Waleriana Kronenberga, pijalnią wód z palmiarnią oraz Pałacem Małachowskich z XVIII w., z Muzeum Bolesława Prusa.
Za Wąwolnicą, średniowiecznym miastem królewskim, wjedziemy do Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. W dolinie Bystrej występują liczne źródła, zaś na stromych jej zboczach oraz na zboczach doliny Wisły odsłaniają się białe, wapienno-krzemionkowe skały podłoża. Na skarpach w Dobrem, w Janowcu, na Albrechtówce oraz na Górze Trzech Krzyży w Kazimierzu Dolnym występują cenne florystycznie fragmenty muraw stepowych. Można tam spotkać rzadkie rośliny jak: wisienka stepowa, zawilec wielkokwiatowy, miłek wiosenny, oman wąskolistny, ostnica włosowata. W świecie zwierząt KPK na szczególną uwagę zasługują owady stepowe na skarpie w Dobrem oraz ptaki doliny Wisły. Na jednej z wysp wiślanych znajduje się rezerwat przyrody, chroniący stanowiska lęgowe takich ptaków jak: ostrygojad, rybitwa białoczelna, mewa czarnogłowa, sieweczka obrożna.
Obejrzymy zespół architektoniczno-krajobrazowy Kazimierza. Punkt widokowy z Góry Trzech Krzyży obejmuje położone w jednej linii: pobernardyński zespół klasztorny z barokowym kościołem z XVIII w., rynek z renesansowymi kamienicami, gotycki kościół farny z przebudową renesansową, ruiny zamku Kazimierza Wielkiego oraz basztę z XIII w.
Trasa sesji prowadzi następnie do parku w Puławach, ogrodu krajobrazowego w stylu angielskim, założonego w końcu XVIII wieku na polecenie księżnej Izabeli Czartoryskiej. W założeniach miał odzwierciedlać naturalne piękno przyrody. Zachowało się tu wiele egzotycznych drzew, np. tulipanowiec żółty, kasztan jadalny, sofora chińska, czy miłorząb japoński. Na uwagę zasługuje także Pałac Czartoryskich, odbudowany w XVIII w.