Sesja jednodniowa, skierowana do specjalistów w dziedzinie briologii oraz osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę o mszakach. Prowadzący: dr Robert Zubel – UMCS, dr Monika Kozłowska – UMCS.

Fotografia: Monika Kozłowska
Ocienione i wilgotne lessowe wąwozy Kazimierskiego Parku Krajobrazowego porośnięte lasami oraz wychodnie skał wapiennych i nasłonecznione zbocza doliny Wisły z roślinnością stepową i kserotermiczną, to miejsca niewątpliwie interesujące briologicznie. Duża zawartość węglanu wapnia w podłożu sprawia, że rzadkie chronione i zagrożone mszaki, głównie kalcyfilne znajdują tu dobre warunki do rozwoju. Wszystko to zachęca z pewnością do badań brioflorystycznych.
Takie właśnie starania czynili w przeszłości, nieżyjący obecnie, prof. Kazimierz Karczmarz i dr Marian Kuc. Aby przypomnieć ich dokonania oraz podkreślić wkład w poznanie brioflory tych terenów, w ramach proponowanej sesji terenowej, planujemy eksploracje połączone ze zbiorem materiałów w miejscach, które kiedyś osobiście Ci badacze odwiedzali. Będą to m.in. Skarpa Dobrska, zbocza doliny Wisły w okolicach Mięćmierza i Albrechtówki oraz nieczynny kamieniołom w Kazimierzu Dolnym.

Fotografia: Robert Zubel
Rezerwat „Skarpa Dobrska” przy ujściu Chodelki do Wisły, to miejsce występowania zagrożonego wątrobowca Mannia fragrans, a na wychodniach skał kredowych zboczy doliny Wisły spotkać można m.in. Seligeria calcarea, Preissia quadrata czy Leiocolea collaris.
Lessowe podłoże w lukach muraw stepowych i kserotermicznych zasiedlają m.in. Aloina brevirostris, Babula convoluta, Encalypta vulgaris, Microbryum floerkeanum, Pterygoneurum ovatum, Tortella tortuosa oraz Tortula modica i Weissia controversa. Głębokie, zalesione wąwozy lessowe również kryją dość zróżnicowaną brioflorę. Występują tu mszaki chronione, takie jak parzoch (Porella platyphylla), okazały różyczkoprątnik (Rhodobryum roseum) i zwiślik (Anomodon viticulosus), czy górski mech Mnium stellare.
Wizytę w Kazimierzu Dolnym rozpoczniemy od eksploracji briologicznych w nieczynnym kamieniołomie. Natomiast zapoznanie z historią i zabytkami miasteczka połączone będzie z poszerzeniem wiedzy o mszakach porastających murki, ogrodzenia, dachy i chodniki starej zabudowy Kazimierza. Wieczorem planowane jest podsumowanie całodniowego „briologizowania” grupy w Kazimierskim Parku Krajobrazowym. Będzie ono miało miejsce w ośrodku UMCS na Albrechtówce.