
Fotografia: Elżbieta Chmiel
57. Zjazd Polskiego Towarzystwa Botanicznego pod hasłem „Botanika – tradycja i nowoczesność” odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 3 lipca 2016 roku w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz w salach wykładowych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego. Głównym organizatorem konferencji jest Oddział Lubelski PTB.
Tematyka konferencji obejmować będzie szerokie spektrum nauk botanicznych, reprezentowanych przez 14 Sekcji Towarzystwa. Szczególną uwagę zamierzamy poświęcić badaniom o charakterze interdyscyplinarnym z ich aspektem praktycznym. Chcemy także podkreślić znaczenie podstawowych badań naukowych, stanowiących bazę wyjściową do prowadzenia dalszych badań o charakterze aplikacyjnym.
Wykłady plenarne zostaną wygłoszone przez wybitnych naukowców z kraju i zagranicy:
- prof. dr hab. Zofię Szweykowską-Kulińską z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- prof. dr hab. Elżbietę Romanowską z Uniwersytetu Warszawskiego oraz
- prof. Jaco Vangronsvelda z Hasselt University w Belgii.
W ramach sesji tematycznych przewidujemy około 150 komunikatów ustnych i 300 wystąpień posterowych, których abstrakty zostaną opublikowane w materiałach zjazdowych. Wzorem poprzednich Zjazdów PTB, przygotowaliśmy bogatą ofertę sesji terenowych, podczas których zostaną zaprezentowane walory szaty roślinnej Lubelszczyzny i Roztocza Południowego. Planujemy krótkie sesje popołudniowe, które odbędą się w dniach obrad oraz dłuższe wyprawy terenowe, zaplanowane na ostatnie trzy dni Zjazdu:
- Lublin – miasto zieleni – 27 i 28 czerwca 2016 (sesje popołudniowe)
- Ogród Botaniczny UMCS – królestwo roślin – 28 czerwca 2016 (sesja popołudniowa)
- Lubelszczyzna dawniej – architektura i rośliny ogrodowe Lubelszczyzny (wizyta w skansenie w Lublinie) – 28 czerwca 2016 (sesja popołudniowa)
- Szlakiem wąwozów lessowych – Płaskowyż Nałęczowski (Nałęczów, Kazimierz, Puławy) – 1 lipca 2016 (sesja jednodniowa)
- Po Kazimierzu i okolicach śladami Kazimierza Karczmarza i Mariana Kuca – 1 lipca 2016 (sesja jednodniowa)
- Kozłowiecki Park Krajobrazowy z leśnym rezerwatem “Kozie Góry” oraz kompleks pałacowo-parkowy rodziny Zamoyskich w Kozłówce – 1 lipca 2016 (sesja jednodniowa)
- Walory przyrodnicze i kulturowe doliny granicznego odcinka Bugu – 1–2 lipca 2016 (sesja dwudniowa)
- Walory przyrodnicze i krajobrazowe oraz ich ochrona w obszarze transgranicznym Polesia – 1 lipca 2016 (sesja jednodniowa) lub 1–2 lipca 2016 (sesja dwudniowa)
- Krajobrazy roślinne Roztocza Środkowego – 1 lipca 2016 (sesja jednodniowa) lub 1–2 lipca 2016 (sesja dwudniowa)
- Roztocze – ochrona przyrody na obszarze transgranicznym Polski i Ukrainy – 1–3 lipca 2016 (sesja trzydniowa).
Sesje terenowe stanowią integralną i tradycyjną część Zjazdów Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Ich trasy są planowane w sposób umożliwiający pokazanie najpiękniejszych obszarów i najbardziej interesujących obiektów przyrodniczych Lubelszczyzny. Jednocześnie pozwolą na zaprezentowanie terenów badawczych lubelskich naukowców. W trakcie sesji poznać będzie można również zabytki historii i kultury nie tylko Lubelszczyzny, ale także Roztocza Południowego i Pojezierza Szackiego na terenie Ukrainy.
Zjazd PTB jest organizowany przez lubelskich botaników po raz czwarty w prawie stuletniej historii Towarzystwa. Poprzedni Zjazd odbył się w Lublinie w roku 1980.
Szczegółowe informacje o 57. Zjeździe dostępne są w witrynie Zjazdu uruchomionej przez Organizatorów pod adresem: https://pbsociety.org.pl/57zjazd/
Przewidywana forma upowszechniania wyników konferencji
- Polskojęzyczne i angielskojęzyczne abstrakty wykładów plenarnych, komunikatów ustnych i posterów zostaną opublikowane w materiałach zjazdowych. Wersje elektroniczne tych materiałów będą udostępnione na stronie internetowej konferencji w formie plików PDF.
- Artykuły naukowe zawierające pełne wersje wystąpień zostaną opublikowane w czasopismach PTB (po przejściu publikacji przez etap recenzji i po uzyskaniu akceptacji ze strony redakcji periodyku).
Opracowania naukowe dotyczące sesji terenowych zostaną wydane w języku polskim w postaci monografii.