Koleżanki i Koledzy Geobotanicy, i wszyscy, którym nieobojętny jest los geobotaniki!
Na 56. Zjeździe Polskiego Towarzystwa Botanicznego w Olsztynie, w trakcie Walnego Zgromadzenia Delegatów oraz w czasie spotkania sprawozdawczo-wyborczego Sekcji Geobotaniki i Ochrony Szaty Roślinnej PTB zwrócono uwagę na postępującą marginalizację nauk botanicznych i pogarszający się stan polskiej geobotaniki. Według licznych głosów dorobek naukowy geobotaników nie znajduje uznania w środowisku naukowym, a obowiązujące reguły oceny pracowników stawiają ich w gorszej pozycji w porównaniu z przedstawicielami innych dyscyplin biologicznych.
Poszukując dróg wyjścia z tej trudnej sytuacji uznaliśmy, że nieodzowna jest rzeczowa wymiana poglądów w naszym geobotanicznym środowisku. Proponujemy zatem odbycie wspólnej dyskusji, w której nie powinno zabraknąć przedstawicieli żadnej z dyscyplin naukowych składających się na geobotanikę. Oczekujemy, że w jej trakcie (1) będzie okazja do refleksji się nad stanem polskiej geobotaniki, (2) wskazane zostaną dobre i złe strony dotychczasowego uprawiania tej dziedziny wiedzy, (3) zastanowimy się wspólnie nad przyczynami coraz gorszej pozycji geobotaniki i geobotaników w polskim środowisku naukowym, (4) rozpoznamy możliwości poprawy złej sytuacji, a następnie (5) podejmiemy działania, dzięki którym ta poprawa stanie się rzeczywistością.
Jako wstęp do planowanej dyskusji i dalszych działań proponujemy udział w ankiecie, którą zatytułowaliśmy „Co dalej z geobotaniką i geobotanikami?” Ankieta wraz z listem intencyjnym znajduje się w załączniku. Wypełnioną ankietę prosimy wysłać na adres m.zywiec@botany.pl
Zarząd Sekcji Geobotaniki i Ochrony Przyrody PTB
Jan Holeksa oraz Joanna Czarnecka, Agnieszka Popiela, Magdalena Żywiec i Zygmunt Kącki