Sesja trzydniowa. Prowadzący: dr hab. Ewa Szczuka prof. UMCS, dr Andriy Prkopiv (Ogród Botaniczny we Lwowie), mgr Olha Budnyk – UMCS.
Malowniczy makroregion Roztocze (nazwa od gwarowego słowa roztoka oznaczającego dział wodny) obejmuje najwyżej położone tereny Lubelszczyzny ze wzniesieniami Długi Goraj (391,5 m n.p.m.) i Wielki Dział (390,4 m n.p.m.) i Ukrainy z Czartowską Skałą (409 m n.p.m.) i Wysokim Zamkiem (409,5 m n.p.m.). Ten transgraniczny łącznik Wyżyny Lubelskiej z Podolem rozciąga się pasmem wzniesień szerokości 12–32 km i długości około 180 km od Kraśnika w kierunku południowo-wschodnim do Lwowa.
Zbliżony do kontynentalnego klimat i rzeźba tego wyjątkowego makroregionu umożliwia znaczne zróżnicowanie roślinności: występują tu lasy liściaste lipowo-grabowe i bukowo-jodłowe oraz bory jodłowe i sosnowe. Niezwykle zróżnicowane bogactwo przyrodnicze krainy pozwoliło na utworzenie na Roztoczu licznych obszarów chronionych z Roztoczańskim Parkiem Narodowym, Parkami Krajobrazowymi: Krasnobrodzkim, Lasy Janowskie, Puszczy Solskiej, Szczebrzeszyńskim i Południoworoztoczańskim (mezoregion Roztocze Południowe) na terenie Polski, a na Ukrainie Jaworowski Narodowy Park Przyrodniczy, Park Przyrodniczy „Rezerwat Roztocze”, Regionalne Parki Krajobrazowe Roztocze Rawskie i Zniesienie oraz rezerwaty m.in. Czartowska Skała, Majdan, Żuri czy hydrologiczny Potylicz. Przez wapienne Roztocze Południowe przebiega europejski dział wodny oznakowany w rejonie Dąbrowy (Dubrawica) oddzielający zlewiska Morza Bałtyckiego (dorzecze Wisły) i Morza Czarnego (dorzecze Dniestru). Obszary licznych parków i rezerwatów są ostoją chronionych roślin i zwierząt. Osobliwością Roztocza Południowego, położonego głównie na Ukrainie są buczyny z płatami barwinka pospolitego.
Sercem Roztocza Południowego jest Lwów – dawna stolica Galicji, niegdyś jedno z głównych ośrodków kultury polskiej z wyjątkowo cennym zespołem obiektów zabytkowych wpisanych w roku 1998 na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Nieodkryty przez turystów rejon – Roztocze Południowe z lasami, polami, jeziorami, źródłami, rwącymi strumieniami i spokojnymi rzekami, wspaniałymi zabytkami, z perłami takimi jak Krechów (Krechow), Żółkiew (Żowkwa) (założona przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego), Potylicz (Potielicz), Janów (Iwano-Frankowo) o przebogatej historii, z legendami będzie prezentowany w ramach sesji terenowej.