Szanowni Państwo,
Koleżanki i Koledzy
XIV Ogólnopolska Konferencja Kultur In Vitro i Biotechnologii Roślin pt. „Strukturalne, fizjologiczne i molekularne podstawy różnicowania roślin” odbędzie się w Poznaniu, w dniach 14–17 września 2015 r. Organizatorem jest Sekcja Kultur Tkankowych Roślin PTB. Obrady odbywać się będą w Budynku Wydziału Rolnictwa i Bioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Celem konferencji jest poszerzenie wiedzy w zakresie możliwości wykorzystania potencjału komórki roślinnej w badaniach podstawowych i aplikacyjnych. Procesy różnicowania roślin będą rozpatrywane na poziomie strukturalnych, fizjologicznych i molekularnych przemian. Szczególna uwaga zostanie poświęcona warunkom stresowym, które odgrywają kluczową rolę w nabywaniu i modyfikowaniu kompetencji komórkowej. Konferencja ma również sprzyjać nawiązywaniu współpracy międzyśrodowiskowej, która toruje drogę lepszemu wykorzystywaniu narzędzi zielonej biotechnologii.
W sesji plenarnej otwierającej konferencję zostaną przedstawione referaty ukazujące dotychczasowe osiągnięcia polskiej biotechnologii oraz nowe trendy w rozwoju i wykorzystaniu technik biotechnologicznych na świecie. Przewidziane są następujące sesje tematyczne:
- Procesy różnicowania roślin w kulturze komórek somatycznych i komórek szlaku generatywnego
- Fizjologiczno-molekularne uwarunkowania odpowiedzi komórkowej w procesie morfogenezy
- Komórka roślinna w warunkach stresu
- Wykorzystanie kultur komórek i organów w badaniach podstawowych i aplikacyjnych.
Planowane ponadto panele dyskusyjne pozwolą na przedyskutowanie bieżących problemów, a być może również będą zalążkiem rozwoju nowych kierunków badawczych.
Angielskojęzyczne abstrakty wykładów plenarnych, komunikatów ustnych i posterów oraz artykuły naukowe zawierające pełne wersje wystąpień zostaną opublikowane w czasopiśmie BioTechnologia. Wyróżniający się młodzi naukowcy będą uhonorowani nagrodami.
Poprzednia, XIII Konferencja z tego cyklu odbyła się w Rogowie w 2012 roku. Zgromadziła ona rekordową liczbę 160 uczestników. Mamy nadzieję, że planowane przez nas XIV spotkanie będzie cieszyło się równie dużym zainteresowaniem.
Serdecznie Państwa zapraszamy!
W imieniu Komitetu Naukowego
prof. dr hab. Jan Rybczyński
W imieniu Komitetu Organizacyjnego
dr hab. Anna Mikuła, prof. nadzw.
dr Karolina Tomiczak