1. Dzieło pt. Polskie Towarzystwo Botaniczne w setną rocznicę powstania (1922–2022) pod redakcją Agnieszki Mostowskiej, Adama Rostańskiego i Anny Mikuły.
Książka dokumentuje stuletnią działalność PTB od czasów, w których rozpoczęło się tworzenie na nowo tożsamości polskiej nauki, poprzez okres izolacji politycznej po II wojnie światowej, po czasy współczesne, w których nauka zyskała całkowitą otwartość. Analiza dziejów Towarzystwa pokazuje, że zapisany w statucie cel jego działalności – wspieranie aktywności naukowej i upowszechnianie nauki – jest stale aktualny. Na przestrzeni lat zmieniały się jednak drogi jego realizacji, na które wpływ miały i mają warunki rozwoju społeczno-gospodarczego kraju, przemiany polityczne, reorganizacja nauki oraz postęp technologiczny. Podstawą funkcjonowania i rozwoju tej zacnej organizacji naukowej jest determinacja kolejnych Prezesów, ich wizja przyszłości i umiejętność wytyczania nowych kierunków rozwoju Towarzystwa oraz ogromne zaangażowanie społeczne Członków. Kilkusetstronicowe dzieło będzie bogato ilustrowane archiwalnymi fotografiami oraz zdjęciami dokumentującymi zainteresowania naukowe botaników skupionych w Sekcjach specjalistycznych PTB.
2. Dzieło pt. Śladami Mistrzów – fascynacje przyrodnicze prekursorów polskiej geobotaniki pod redakcją Artura Obidzińskiego i Katarzyny Marciszewskiej.
To monografia naukowa o charakterze albumowym. Będzie poświęcona dziedzictwu przyrodniczemu i historii odkryć polskiej geobotaniki. Ideą jest przywołanie miejsc, które dostrzeżono i opisano na terenie Polski w ujęciu historycznym (tj. począwszy od połowy XVIII w.). Wiele z nich, ze względu na swoje walory, do tej pory przyciąga kolejne pokolenia badaczy. Książka ma zwrócić uwagę zwłaszcza botaników młodszego pokolenia (zarówno profesjonalnych, jak i amatorów) na korzenie badań geobotanicznych. Jest przygotowywana w oparciu o literaturę fachową i doświadczenie botaników ze wszystkich ośrodków naukowych Polski. Poszerzy ona wiedzę czytelników nie tylko botaniczną, ale również geograficzną, geobotaniczną i historyczną.
3. Książka streszczeń wystąpień referatowych i plakatowych LIX Zjazdu w Stulecie Polskiego Towarzystwa Botanicznego w wersji dwujęzycznej polsko-angielskiej.