Ramowy harmonogram uroczystości w roku Jubileuszu Stulecia Polskiego Towarzystwa Botanicznego
Celem wydarzeń jubileuszowych zaplanowanych w 2022 r. jest popularyzacja osiągnięć polskiej botaniki, podkreślenie znaczenia nauk botanicznych w życiu i rozwoju społeczeństwa oraz gospodarki narodowej, a także przybliżenie historii Towarzystwa i upamiętnienie jego założycieli.
Uroczystości i wydarzenia centralne
I. Uroczyste obchody Jubileuszu Stulecia PTB „Łączy nas umiłowanie roślin”
1. Aula im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Warszawski; Krakowskie Przedmieście 26/28, 00‑927 Warszawa; 28.VI.2022
- Uroczyste otwarcie i przemówienia okolicznościowe
- Wystąpienie Prezesa PTB „Sto lat aktywności PTB na rzecz polskiej botaniki”
- Odznaczenia i wyróżnienia PTB
- Wykład (prof. Jerzy Bralczyk)
- Wykład (prof. Barbara Tokarska-Guzik)
- Koncert Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego
- Pamiątkowe zdjęcie
2. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego (OB UW); Aleje Ujazdowskie 4, 00‑478 Warszawa; 28.VI.2022
- Otwarcie wystawy plakatowej „100 lat Polskiego Towarzystwa Botanicznego”
- Odsłonięcie głazu pamiątkowego
- Kolacja w plenerze
II. LIX Zjazd PTB
1. Aula Kryształowa, SGGW, ul. Nowoursynowska 166, 02-787 Warszawa; 29.VI.2022
- Uroczyste otwarcie LIX Zjazdu PTB
- Sesje plenarne
2. Kampus SGGW, ul. Nowoursynowska 159, 02-776 Warszawa; 30.VI – 1.VII.2022
- Tematyczne sesje referatowe i posterowe w sekcjach
III. Sesje terenowe
1. Rejony: Puszczy Kurpiowskiej, Białowieskiej, Kampinoskiej, Kozienickiego Parku Krajobrazowego, Warszawskiego odcinka Doliny Wisły. 2–3.VII.2022
Celem jest zapoznanie uczestników z najciekawszymi gatunkami roślin i fitocenozami, specyfiką, walorami oraz uwarunkowaniami ich funkcjonowania, wpływem przemian naturalnych i antropogenicznych oraz historią badań geobotanicznych na odwiedzanych terenach Polski centralnej i wschodniej. W czasie sesji terenowych ważnym zagadnieniem do dyskusji będzie zjawisko ekspansji roślin obcych i inwazyjnych na obszarach chronionych.
IV. Ogólnopolskie webinaria botaniczne
Celem webinariów będzie przybliżanie pasjonatom i miłośnikom roślin najciekawszych zagadnień naukowych realizowanych na polu szeroko rozumianej botaniki. Wykłady będą transmitowane on-line, dostępne nieodpłatnie i bez ograniczeń.
V. Wydanie i promocja książek związanych z botaniką, botanikami i PTB
1. Dzieło pt. Polskie Towarzystwo Botaniczne w setną rocznicę powstania (1922–2022) ukaże się pod redakcją Agnieszki Mostowskiej, Adama Rostańskiego i Anny Mikuły
Książka dokumentuje stuletnią działalność PTB od czasów, w których rozpoczęło się tworzenie na nowo tożsamości polskiej nauki, poprzez okres izolacji politycznej po II wojnie światowej, po czasy współczesne, w których nauka zyskała całkowitą otwartość. Analiza dziejów Towarzystwa pokazuje, że zapisany w statucie cel jego działalności – wspieranie aktywności naukowej i upowszechnianie nauki – jest stale aktualny. Na przestrzeni lat zmieniały się jednak drogi jego realizacji, na które wpływ miały i mają warunki rozwoju społeczno-gospodarczego kraju, przemiany polityczne, reorganizacja nauki oraz postęp technologiczny. Podstawą funkcjonowania i rozwoju tej zacnej organizacji naukowej jest determinacja kolejnych Prezesów, ich wizja przyszłości i umiejętność wytyczania nowych kierunków rozwoju Towarzystwa oraz ogromne zaangażowanie społeczne Członków. Kilkusetstronicowe dzieło będzie bogato ilustrowane archiwalnymi fotografiami oraz zdjęciami dokumentującymi zainteresowania naukowe botaników skupionych w Sekcjach specjalistycznych PTB.
2. Dzieło pt. Śladami Mistrzów – fascynacje przyrodnicze prekursorów polskiej geobotaniki pod redakcją Artura Obidzińskiego i Katarzyny Marciszewskiej
To monografia naukowa o charakterze albumowym. Będzie poświęcona dziedzictwu przyrodniczemu i historii odkryć polskiej geobotaniki. Ideą jest przywołanie miejsc, które dostrzeżono i opisano na terenie Polski w ujęciu historycznym (tj. począwszy od połowy XVIII w.). Wiele z nich, ze względu na swoje walory, do tej pory przyciąga kolejne pokolenia badaczy. Książka ma zwrócić uwagę zwłaszcza botaników młodszego pokolenia (zarówno profesjonalnych, jak i amatorów) na korzenie badań geobotanicznych. Jest przygotowywana w oparciu o literaturę fachową i doświadczenie botaników ze wszystkich ośrodków naukowych Polski. Poszerzy ona wiedzę czytelników nie tylko botaniczną, ale również geograficzną, geobotaniczną i historyczną.
VI. Konkurs fotograficzny
Celem konkursu jest popularyzacja piękna i walorów szaty roślinnej Polski, wizualizacja ochrony dziedzictwa przyrodniczego Polski połączona z zagrożeniami wynikającymi z działalności gospodarczo-społecznej, aktywizacja zdolności fotograficznych botaników i sympatyków przyrody oraz zdolności kreowania ich wrażliwości twórczych i estetyczno-botanicznych w obrazach przyrodniczych. Rozwiązane konkursu nastąpi podczas gali z wykładami popularnonaukowymi, filmami przyrodniczymi i wystawą prac laureatów konkursu.
Uroczystości i wydarzenia w Oddziałach i Sekcjach PTB
organizowane we współpracy i z zaangażowaniem uczelni wyższych i instytutów badawczych
Konkursy prac magisterskich, wiedzy botanicznej, warsztaty i seminaria tematyczne związane z botaniką, obchody rocznicowe Oddziałów PTB (Oddział Krakowski i Warszawski – 100 lat; Toruński – 75 lat; Białostocki, Bydgoski, Gdański – 70 lat).
Akcenty międzynarodowe
I. Podsumowanie osiągnięć polskich botaników i ich wkładu w naukę światową
Z okazji stulecia PTB, na łamach czasopisma Acta Societatis Botanicorum Poloniae, zamierzamy opublikować szereg istotnych i znaczących prac ze wszystkich dziedzin biologii roślin. Będą one dotyczyć zarówno przeglądu dorobku różnych polskich szkół botanicznych w kontekście historycznym, jak i prezentować nowe dla nauki fakty w postaci oryginalnych prac badawczych. Prace będą się ukazywać w sposób ciągły i zostaną opatrzone unikalnym logo jubileuszu PTB.
II. Upamiętnienie działalności prof. J. Braun-Blanqueta
Prof. Josias Braun-Blanquet (botanik urodzony w Chur w Szwajcarii) położył podwaliny pod środkowoeuropejską szkołę systematyki zbiorowisk roślinnych (syntaksonomii). W utworzonej Stacji Geobotanicznej w Montpellier doświadczenia nabierali polscy botanicy, którzy rozwinęli fitosocjologię w naszym kraju. W hołdzie jego pamięci zostanie zorganizowana wyprawa botaniczna śladami tego badacza, a ufundowana przez PTB tablica zostanie wmurowana w ścianę muzeum w Chur.
Wyróżnienia
W trakcie uroczystych obchodów Jubileuszu zostaną przyznane medale i wyróżnienia PTB:
- Medal im. Profesora Władysława Szafera – autorom wybitnych prac z zakresu botaniki;
- Medal im. Profesora Bolesława Hryniewieckiego – za szczególne zasługi w upowszechnianiu wiedzy botanicznej i ochrony przyrody;
- Medal im. Prof. Zygmunta Czubińskiego – autorom wybitnych prac naukowych o charakterze regionalnych monografii geobotanicznych;
- Nagroda PTB dla młodych badaczy – za ogłoszenie dzieła lub serii artykułów o wybitnych walorach naukowych;
- Godność członka honorowego PTB – za wybitne zasługi na polu botaniki i oddaną działalność na rzecz Towarzystwa.
Komitet organizacyjny Jubileuszu:
- Prof. dr hab. Adam Rostański – Przewodniczący Komitetu
- Prof. dr hab. Anna Mikuła – Prezes PTB
- Dr hab. Agnieszka Bagniewska-Zadworna, prof. UAM
- Dr hab. Halina Galera
- Dr Mirosława Górecka
- Prof. dr hab. Czesław Hołdyński
- Dr hab. Grażyna Łaska, prof. PB
- Prof. dr hab. Tomasz Majewski
- Dr Katarzyna Marciszewska
- Prof. dr hab. Agnieszka Mostowska
- Prof. dr hab. Jan Rybczyński
- Dr hab. Małgorzata Wójcik, prof. UMCS
- Prof. dr hab. Elżbieta Zenkteler
Komitet Organizacyjny LIX Zjazdu PTB:
- dr inż. Katarzyna Marciszewska – przewodnicząca
- dr hab. inż. Ewa Muszyńska-Sadłowska – sekretarz
- dr hab. Mateusz Labudda – skarbnik
- dr Justyna Fidler
- dr Marta Gietler
- dr hab. Agata Jędrzejuk
- mgr Adam Kapler
- dr Anna Rybarczyk-Płońska
- dr inż. Mirosław Sobczak
- dr hab. inż. Marzena Sujkowska-Rybkowska